ОВАА НАМИРНИЦА ЗА ГРИЦКАЊЕ БУКВАЛНО КРЕВА ОД МРТВИТЕ: Ни кафето не делува толку добро

- Advertisement -

ОВАА НАМИРНИЦА ЗА ГРИЦКАЊЕ БУКВАЛНО КРЕВА ОД МРТВИТЕ: Ни кафето не делува толку добро
Ако сте имале обилен ручек, веројатно нема да мора долго да чекате за задолжителниот напад на замор во попладневните часови.

Бидејќи на нашето тело му треба многу енергија за да свари голем оброк, често сме парализирани од замор . Омилен „противотров“ на повеќето луѓе е кафето. Кофеинот од кафето не буди, блокирајќи ги ефектите на невротрансмитерот аденозин (кој предизвикува поспаност) Недостаток: ефектот не трае долго.

Семките од тиква го подигаат расположението… Неврологот и нутриционист др. Даниел Амен има уште еден совет против попладневниот замор: во подкастот „mindbodygreen“ тој препорачува консумирање семки од тиква кои ќе го избркаат заморот на одржлив и здрав начин.

- Advertisement -

Ефектот на будење семките го должат пред се на едно својство: „Семките од тиква ја подобруваат апсорпцијата на допаминот“, открива др. Амин. Тие го содржат невротрансмитерот тирозин, кој меѓу другото ја регулира мотивацијата и возбудата. „Затоа, ако се чувствувате уморни попладне, семките можат да помогнат.

Сепак, семките од тиква можат да направат уште повеќе: тие се богати со магнезиум, кој е важен за регулирање на нивото на шеќер во крвта. Заморот после ручекот често е резултат на брзиот пад на шеќерот во крвта.

Затоа, наместо краткорочно да се борите со падот на енергијата со кофеин од кафе или чај итн. Амин ве советува да го одржувате нивото на шеќер во крвта со здрави грицки, а семките од тиква се совршени. Покрај тоа, тие содржат голема количина на влакна, кои не одржуваат сити долго време и го спречуваат понатамошниот пад на нивото на шеќер во крвта.

Семките од тиква содржат големо количество железо. Заморот често може да биде предупредувачки знак за недостаток на железо, па грицкањето здрави семки може да помогне.

Следниот пат кога ќе се изморите попладне, наместо да пиете кафе, изедете грст семки од тиква како ужина. Друга идеја: семките се исто така вкусни во смути. Можете исто така да ги вклучите директно во вашиот ручек, на пример како дел од прелив за салата. Ова ќе спречи демне замор во попладневните часови.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!