Ова е единственото овошје кое го успорува стареењето: Кожата ќе ви изгледа нереално, сите ќе ве прашуваат што користите

- Advertisement -

Ова е единственото овошје кое го успорува стареењето: Кожата ќе ви изгледа нереално, сите ќе ве прашуваат што користите.Иако процесот на стареење може да се „забави“ со правилна нега на кожата, како и со некои производи и третмани, добро е да се знае дека имаме сојузник во борбата против возраста и во храната.

Покрај постојаната хидратација на телото, добро е да му обезбедите и некои хранливи материи, пред сè овошје и зеленчук.

Дерматолозите д-р Мариза Гаршик и д-р Пол Џарод Френк избрале овошје за кое и двајцата веруваат дека може да биде корисно кога станува збор за забавување на процесот на стареење на кожата.

- Advertisement -

Цитруси
Како што можеби веќе знаете, тие се полни со витамин Ц, па на сите кои сакаат да го одложат појавувањето на брчките им се советува да јадат што повеќе лимони, портокали, кумквати и грејпфрути.

„Познао е дека витаминот Ц го стимулира производството на колаген, што помага да се подобри целокупниот изглед на фините линии и брчките“, објаснува д-р Гаршик.

Боровинки
Дополнително, д-р Френк вели дека боровинките се особено богати со витамините А и Ц, па како такви го спречуваат предвременото губење на колагенот.

„Покрај тоа, тие имаат многу антиоксиданси кои можат да ја одржат вашата кожа хидрирана и сјајна“, се вели во написот неодамна објавен во „Cleveland Clinic“, во кој се додава дека тие исто така можат да помогнат во контролата на нивото на холестерол и шеќер во крвта, пишува „MSN“.

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!