Ова е убедливо најпопуларниот зимски рецепт во Македонија: Феферони во тегла!

- Advertisement -

Ова е убедливо најпопуларниот зимски рецепт во Македонија: Феферони во тегла!Омилен зимски центар во Македонија

Состојки

  • лути пиперки (лути пиперки) по потреба
  • 9% оцет 1/2 од вкупната количина
  • вода 1/2 од вкупната количина
  • сол по потреба
  • шеќер по потреба
    Подготовка

Добро измијте ги пиперките и исечете ги стеблата (ако се предолги). Наредете ги во потполно чисти тегли за да се вклопат што повеќе. Наполнете ги наполнетите тегли со вода до врвот, па истурете ја во соодветната тава, мерејќи колку вода имате вкупно.

- Advertisement -

Сега истурете половина од водата, потоа додадете онолку оцет, па сол и шеќер (1 лажица сол и 1 лажица шеќер за секоја тегла од 750 g). Оставете се да се вари околу 2 минути, изладете ги и наполнете ги теглите до врвот. Добро затворете и оставете го со остатокот од зимницата.

Последни објави

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни Вкусно јадење, брза подготовка… СОСТОЈКИ: 200 гр пилешки џиегер 200 гр интегрален...

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА.Ако сте биле измамени во минатото, веројатно сте...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба му

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба муДалеку во шумата стоеше стара куќа, речиси трошна. Таму живеела една старица, која...

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно Правилно избраните производи при подготовка на салата може да го направат ова мезе исклучително корисно....

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила Помфритот кој се служи во угостителските објекти обично има вкусна крцкава кора....

Поврзани објави

error: Content is protected !!