Ова растение е поздраво од спанаќот

- Advertisement -

По многу истражувања, докажано е дека копривата е многу поздрава од спанаќот, зељето или било кој лиснат зеленчук.
Содржи значително количество на хлорофил, минерални соли (калциум, калиум, фосфор, железо) витамин Ц и провитамин А.

Покрај тоа, таа е богата со многу флавоноиди, triterpenes, стероли и други состојки кои ќе имаат позитивен ефект врз нашите тела. Често се применува при терапиите кај лица со анемија, зашто е позната по тоа дека влијае на вормирањето на нови црвени крвни зрнца.

Одлична е за детоксификација на организмот, за отстранување на целулитот, а коренот од копривата е одличен за третманите против опаѓање на косата. Затоа, внесете ја копривата во вашето мени, во облик на чорба, пити со коприва, чај од коприва и сл.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави