Ова се најдобрите намирници кои помагаат при симптомите на менопаузата

- Advertisement -

Ова се најдобрите намирници кои помагаат при симптомите на менопаузата
Хормоните се дел од животот и можат да влијаат на сите аспекти на нашето здравје физички, ментално и емоционално. Голема промена во хормоните се јавува кај жените во многу периоди во нивниот живот, вклучително и за време на месечните циклуси, бременоста и менопаузата. За среќа, постојат некои одлични намирници кои можат да помогнат при симптомите во овој преоден период.

1. Бобинки Овошјето, вклучувајќи ги и боровинките, малините и јагодите, се нискокалорични и богати со антиоксиданси. Бобинките можат да помогнат во борбата против оксидативниот стрес и да го поддржат здравјето на срцето за време на менопаузата.

2. Храна богата со калциум За време на менопаузата, може да почувствувате губење на коскената маса, па затоа е добра идеја да го зголемите внесот на храна богата со калциум како сирење, млеко и јогурт. Сабат се согласува и вели дека сите овие опции се богати со калциум и протеини, кои се неопходни за здравјето на коските. Ако не сакате млечни производи, побарајте други опции од растително потекло, како што се темнолисни зелени (на пр. зелена, спанаќ и репа), овес и тофу.

- Advertisement -

3. Масна риба Ако сте пескариец или едноставно сакате да јадете морска храна, тогаш имате среќа. Скушата , лососот и сардините не само што обезбедуваат протеини, туку содржат и омега-3 масни киселини, кои имаат антиинфламаторни својства и можат да помогнат во олеснување на болките во зглобовите и промените на расположението за време на менопаузата.

4. Храна со витамин Д Ако двојно ја намалувате храната богата со калциум, исто така ќе сакате да вклучите храна богата со витамин Д во вашата исхрана, бидејќи витаминот Д му помага на телото да го апсорбира калциумот. Некои намирници богати со витамин Д вклучуваат говедски црн дроб, жолчки од јајце, сардини и туна. Можете исто така да купувате храна збогатена со витамин Д. Постојат одлични опции како житарки, сок од портокал, тестенини и ориз за избор.

5. Лиснат зеленчук Ако сакате зелен зеленчук, наполнете го. Зеленчуците како што се кељот и спанаќот обезбедуваат не само протеини, туку и разновидни витамини и минерали кои го поддржуваат целокупното здравје за време на менопаузата.

6. Мешунките Мешунките како гравот, наутот и леќата не само што се богати со протеини, туку содржат и влакна, кои можат да помогнат при дигестивни проблеми кои понекогаш се јавуваат за време на менопаузата.

7. Јаткасти плодови и семиња Ако сакате да грицкате јаткасти плодови, семки и да мешате, погрижете се вашата мешавина да вклучува бадеми, чиа семе, ленено семе и ореви. Тие се богати со здрави масти, фитоестрогени и протеини, што ги прави добар избор за жените во менопауза.

8. Протеини Друга храна на која треба да се даде приоритет за време на менопаузата се протеините. Тоа е од суштинско значење за здравјето на коските, производството на хормони, здравјето на мускулите и управувањето со тежината, а сето тоа може да влијае за време на менопаузата. Најдобро е да се фокусирате на посно месо кое нуди висококвалитетни протеини, како што се пилешко, риба, посно говедско месо и мисирка. Тие обезбедуваат есенцијални амино киселини потребни за производство на хормони и одржување на мускулите. Опциите за протеини од растително потекло вклучуваат храна како грав, леќа и тофу. Можете исто така да барате додатоци на протеини од растително потекло направени од протеин од кафеав ориз, протеин од грашок или протеин од семки од тиква.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави