ОВА СЕ ПЕТ ПРИЧИНИ ЗОШТО ДОБИВАТЕ грчеви во нозете: Една работа што мора да ја направите кога ќе се случи

- Advertisement -

ОВА СЕ ПЕТ ПРИЧИНИ ЗОШТО ДОБИВАТЕ грчеви во нозете: Една работа што мора да ја направите кога ќе се случи.Веројатно барем еднаш во животот сте доживеале грчеви во нозете.

Грчевите во нозете се многу честа појава и во тој момент ја отежнуваат секоја акција. Иако знаат да бидат многу болни, брзо поминуваат. Зошто се јавуваат грчеви во нозете, прочитајте во текстот.

Грчеви во нозете може да се појават во секое време. Тие често се ненадејни и знаат да бидат толку силни што ќе ве разбудат дури и од длабок сон. Ова затегнување на мускулите на телињата или бутовите обично трае неколку минути и може да биде доста болно. Сепак, овие грчеви се обично безопасни и брзо поминуваат. Причините за грчеви често се поврзани со нивоата на хидратација, прекумерна употреба на мускулни влакна или нерамнотежа на електролити или магнезиум.
Грч во стапалото

- Advertisement -

Зошто се појавуваат грчеви во нозете?

Веројатно барем еднаш во животот сте доживеале грчеви во нозете. А ако ги имате често, тогаш сигурно се прашувате што ги предизвикува за да можете да влијаете да се случуваат поретко. Еве неколку причини зошто се појавуваат грчеви.

Замор и прекумерен замор на мускулите

Прекумерниот замор на мускулите и прекумерниот напор на телото може да поттикнат појава на грчеви во нозете поради постојан притисок врз зглобовите и мускулите. Дополнителниот притисок ги ослабува околните мускули, што пак предизвикува другите мускули да работат понапорно и да доведе до контракции кои траат неколку минути.

Нерамнотежа на електролити

Промената на електролитната рамнотежа е поврзана со издржливоста на мускулите. На пример, ако имаме недостаток на магнезиум во телото, голема е веројатноста дека често ќе ги имате овие болни сензации. Недостатокот на магнезиум е една од најчестите причини зошто се појавуваат грчеви.

Одредени медицински состојби и лекови

Одредени медицински состојби може да предизвикаат грчеви. Тоа се на пример: дијабетес, длабока венска тромбоза, откажување на бубрезите, болест на периферните артерии, компресија на нервите и болести поврзани со црниот дроб и тироидната жлезда. Ако имате чести грчеви, проверете го вашето здравје.

Зошто се појавуваат грчеви во нозете: Несоодветно истегнување

Несоодветното истегнување може да ја зголеми фреквенцијата на грчеви. Кога неправилно се истегнувате, можете да ја зголемите болката на грчевите и самите да ги предизвикате. Истегнувањето е многу важно, но исто толку важно е да се истегнете правилно.

Долго седење или стоење

Долготрајното стоење или седење може да предизвика голем број здравствени проблеми, вклучувајќи зголемување на телесната тежина и дебелина, зголемен крвен притисок или висок шеќер во крвта. Сепак, ова предизвикува и грчеви во нозете. Ако сте во иста положба долго време, задолжително правете малку истегнувања во текот на денот и вклучете повеќе движења за да го подобрите протокот на крв.
Грч во нозете

Грчеви во нозете: превенција

Бидејќи постојат различни причини за појава на грчеви, нивната превенција зависи и од поединецот. Сепак, постојат неколку работи што можете да ги направите за да спречите грчеви.

Започнете ги вежбите со соодветно загревање Редовното истегнување помага за флексибилност на мускулите. Тие треба да се загреат, а истегнувањето помага да се спречат повреди и грчеви.

Не прескокнувајте вежби за сила

Тренингот за сила често е добар начин за спречување на грчеви ако се прави правилно. Понекогаш недостатокот на тренинзи за сила е причина за чести грчеви, особено за време на трчање.

Хидратација и доволен внес на електролити

Одржувањето здрава и урамнотежена исхрана може да помогне да се задоволат потребите на телото за хранливи материи кои спречуваат грчеви. Лубеницата, краставицата и бананите се богати со електролити и затоа се препорачува да ги консумирате.

Консултирајте се со лекар

Како што е наведено, грчевите придружуваат некои медицински состојби. Ако правите сè како што треба, а грчевите сè уште се појавуваат, можеби е најдобро да се консултирате со лекар.

Инстантно олеснување за грчеви во нозете

Кога ќе почувствувате болни грчеви, ќе сакате моментално олеснување. Повеќето луѓе инстинктивно го тријат или стискаат мускулот. Ова може да биде корисно, но најдобро е да ги истегнете мускулите за време на грчеви. Истегнувањето ги стимулира мускулните влакна да се олабават и да се релаксираат, а грчевите во нозете исчезнуваат.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави