Ова се 10-те најштетни хранителни производи во Македонија кои го трујат и го уништуваат нашето здравје: Погледнете го списокот

- Advertisement -

Ова се 10-те најштетни хранителни производи во Македонија кои го трујат и го уништуваат нашето здравје: Погледнете го списокот
1. Колбаси – ужасно штетни. Во колбасите нема месо. Ова е комбинација од најодвратните животински остатоци (ИОМ – мелени органи и маснотии), соја, сланина и вода, а месото во најдобар случај е 20% и подолу.

Во нив често се наоѓаат остатоци од коски. Тука спаѓаат сите краткотрајни колбаси со цена за килограм под 300 денари. Колбасите од овој вид содржат и многу штетни адитиви – конзерванси, бои, ароми, згуснувачи и друго. Без сомнение, тоа е бавен отров за телото.

2. Мајонез – францускиот специјалитет е добар кога е домашен. А ако немаме домашен, подобро е да не јадете. На ист начин како што мајонезот е мазен на врвот на парчето, така се шири по внатрешната страна на телото и крвните садови. Ако некогаш сте ја прочитале етикетата на мајонез – единствената природна состојка е сончогледово масло. Висока содржина на конзерванси, скроб итн. Зачувајте го ова на вашето тело!

- Advertisement -

3. Бел шеќер / вештачки засладувачи – белиот шеќер е најбрзиот начин за дебелеење. Најдолговечните луѓе во светот – Јапонците речиси и да не користат бел шеќер. Користете замени, но произведено од природно потекло – стевиа, фруктоза, мед, инулин. Докажано е дека многу вештачки засладувачи имаат канцерогено дејство и тоа неминовно ќе има негативни последици за вас. Не ги користете!

4. Чипс / помфрит – чипсот е калориска бомба која не носи ништо друго освен штета за организмот. Дебелината е негово дете. Овие намирници не ви даваат ништо корисно за организмот, додека се подготвуваат апсорбираат многу маснотии, што ја зголемува нивната калорична содржина за 10-12 пати. Ако сакате да јадете компир, конзумирајте варен или јадете го печен. 100 гр варени или динстани компири во просек имаат 50-90 калории, а 100 гр. чипс. – 550 кал. Изборот е твој!

5. Сланина / свинска маст / маслиново масло – знаете што јаде свињата. Телото на еден млад човек може да се бори со мастите до 20-годишна возраст, но после таа возраст тоа е доаѓа проблемот со зголемен холестерол, затнати артерии и дебелина. Пазете се од производите што содржат скриена маст и сланина – колбаси, салами, колбаси, паштети, колачи и друго. Внимание – корисното маслиново масло на високи температури ослободува силни канцерогени материи и може да предизвика рак. Користете го само на собна температура, на пр. за салати, не за готвење.

6. Маргарин. Значи, да видиме што содржи маргаринот – хидрогенизирано растително масло, бои и вкусови. Ајде да дефинираме што е хидрогенизирано растително масло – растително масло со додадени хидроксилни молекули, кое може да се направи од течна цврста состојба на температура до 42 степени. Што се случува тогаш – маслото се лепи за внатрешноста на желудникот и цревата и таму се ослободуваат овие молекули на водород (а самите тие се силен канцероген). Мастите потоа преминуваат во крвотокот и се стврднуваат бидејќи температурата на телото е 37 степени а тие се топат на 40-42 степени. Што се случува понатаму – веќе стврднатите наслаги почнуваат да се движат во крвотокот и да се лепат до внатрешноста на крвните садови. Тоа доведува до блокирање на артериите, што може да доведе до неповратни последици – човек има срцев удар или мозочен удар.

7. Наполитанки / тортички / кроасани и слично: Без да навлегуваме во детали: Состојки: шеќер, хидрогенизирано растително масло и секако неколку други „корисни“ материи со име E468; E652, итн. И внимавајте со чоколадото! Ако пакувањето вели: содржи растителни масти покрај путер од какао, веднаш запомнете – тоа се истите хидрогенизирани растителни масла.

8. Паштета – мелено месо од кланица, сланина, кори, коски итн. Сето тоа соодветно обоено и ароматизирано со сите можни Е, за да биде вкусно и примамливо. Забелешка: содржина на маснотии: 50-70%. Можете да погодите што значи тоа. Во моментот кога ќе влезе во телото, почнува да штети.

9. Кечап – содржина: шеќер, вода, скроб, лимонска или винска киселина и доматна паста. Во овој случај, доматно пире има причина да биде на последното место – едноставно затоа што е во минималната количина од наведеното – 5-10% / максимум 17%. И ако заборавиле да додадат доматно пире, изненадувањето е целосно – карминовата боја (црвена) е класифицирана како опасна по здравјето. Сто пати е подобро да го премачкате парчето сос од домати од градината на вашата баба. Не јадете хемикалии наречени кечап.

10. Брза храна – овде нема што многу да се коментира. Бело брашно, шеќер, колбаси, колбаси без месо или само MC’Donalds – огромна калориска бомба која му дава на вашето тело: токсини, холестерол, лоши јаглехидрати итн. итн.

11. Пушено месо / риба / колбаси – исклучително канцерогени. Според научниците, причината се нитритите содржани во чаденото месо, кои во средината на содржината на желудникот се претвораат во нитрозамини – вистинската зло. Да не ја заборавиме и солта во нив, која со право ја нарекуваат „белата смрт“. Избегнувајте ги. Кога зеленчукот се опрашува повеќе од нормално, содржи нитрати, кои под дејство на кислородот се претвораат во нитрити, а во телото во нитрозамини. За среќа, количината овде е многу помала, а ако ги натопите во вода половина час ќе се ослободите од нив!

12. Храна која ја содржи состојката MONONATRIUM GULTAMATE: Исклучително го подобрува вкусот на секоја храна. Присутен е во многу готови производи и полупроизводи со цел значително да се подобри нивниот вкус (чорби, вегета, колбаси и сл.). Вкусно за јадење, но со неповратни последици во иднина. Мононатриум гултамат е силен невро-отров – го блокира преносот на нервните импулси. Честото консумирање на таква храна доведува до високи акумулации на супстанцијата во телото и до сериозни последици.

13. Инстант пијалоци – содржина: 100% вештачки состојки. На прво место се степите, на второ – сите готови супи, а на трето – инстант чаевите, пудинзите, кремите и пијалоците. Не ги пијте, заменете ги со чаша обична вода и нема да погрешите.

14. Безалкохолни пијалоци – сите газирани безалкохолни пијалоци се особено штетни. Повеќето вишок тежина и разни гастритис, колитис се предизвикани од нивната употреба. Ако треба да изберете – користете ги оние со шеќер или пченкарно-гликозен сируп, но не и со вештачки замени. Отфрлете ги од вашето мени. Ако не можете, заменете ги со природни сокови – помалку ќе се повредите.

15. Алкохолни пијалоци – сите во големи количини се штетни за вас. Злоупотребата на алкохол е сложен проблем кој се состои од штетна употреба, злоупотреба и зависност. Штетната употреба значи пиење повеќе од дозволеното според препораките на здравствените работници. Злоупотребата на алкохол предизвикува физичка или ментална штета (опасност за умот, заболување на црниот дроб и рак, итн.), но не станала зависност. Зависноста на една личност од алкохол Светската здравствена организација ја дефинира како „неможност да се воздржи од консумирање алкохол“.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!