Овие намирници можат да помогнат да се зголеми нискиот тестостерон

- Advertisement -

Овие намирници можат да помогнат да се зголеми нискиот тестостерон

Тестостеронот е главниот полов хормон кај мажите. Се произведува во клетките на Лајдиг во тестисите и игра важна улога во сексуалниот нагон, коскената маса, мускулната маса и сила, гласовниот тембр и производството на сперма. Одредена храна може да го зголеми или намали нивото на тестостерон.

Истражувачите од студија од 2021 година следеле 3.283 тајвански мажи шест години и откриле дека оние кои јаделе неквалитетна исхрана имале полоша функција на тестисите и ниско ниво на тестостерон. Мажите кои јадат диета богата со лиснат зеленчук, мешунки и млечни производи имаат подобра функција на тестисите и нивоа на тестостерон. Лошата исхрана се дефинира како: типична западна диета со многу преработено месо и риба, длабоко пржена храна, брза храна и тестенини. Можете да ги зголемите ниските нивоа на тестостерон природно со здраво јадење и додавање на неколку намирници за кои е познато дека помагаат во зголемување на нивото на тестостерон.
Еве неколку намирници кои треба да ги вклучите.

- Advertisement -

Масна риба и рибино масло Земањето рибино масло со омега-3 масни киселини го зголеми нивото на тестостерон кај мажите, но не и кај жените. Рибиното масло, исто така, ја зголемува синтезата на тестостерон и може да помогне во подобрувањето на атлетските перформанси и во тренинзите за издржливост и отпор.

Млеко и млечни производи Конзумирањето млеко и млечни производи штити од ниско ниво на тестостерон. Млекото е клучен извор на витамин Д, кој е неопходен за производство на тестостерон. Постигнувањето на нормално ниво на витамин Д, без разлика дали преку храна, сончева светлина или додатоци, е од витално значење за целокупното хормонално здравје. Сепак, потребни се повеќе истражувања за да се извлечат цврсти заклучоци за тоа како млечните производи влијаат на производството на тестостерон.

Мешунките Јадењето мешунки како грав, грашок и кикирики може да заштити од ниско ниво на тестостерон и лоша функција на тестисите. Ова може да биде затоа што мешунките се богати со две хранливи материи поврзани со повисоки нивоа на тестостерон: цинк и магнезиум. Темни, зелени лисја Темниот, лиснат зеленчук е богат со хранливи материи, богат со влакна и полн со микронутриенти кои промовираат добро здравје.

Мед Лекарите од природна медицина честопати укажуваат на многуте употреби на медот, од смирување на болките во грлото кај детето до неговите антибактериски својства. Медот може да го зголеми нивото на тестостерон кај мажите со зголемување на производството на лутеинизирачки хормон, зголемување на одржливоста на клетките на Лајдиг, намалување на оксидативното оштетување во клетките на Лајдиг и инхибиција на активноста на ароматазата во тестисите. Сепак, сè уште се потребни повеќе човечки истражувања за да се потврди ефектот на медот врз тестостеронот.

Кромид Кромидот може да помогне во нивото на тестостерон кај мажите со зголемување на производството на лутеинизирачки хормон, зајакнување на антиоксидативниот одбранбен механизам во тестисите и заштита од воспаление и отпорност на инсулин.

Јајца Целите јајца содржат холестерол, кој му е потребен на телото за да произведе тестостерон. Студијата од 2021 година следеше млади мажи на програма за вежбање со тегови во текот на 12 недели, покажа дека мажите кои јаделе јајца секојдневно го зголемуваат нивото на тестостерон. Тие беа поделени во две групи – една која јадеше три цели јајца дневно и една која јадеше шест белки. Истражувачите откриле дека групата која јадела цели јајца го зголемила нивото на тестостерон повеќе.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави