Овие „насмеани“ јаткасти плодови го забавуваат стареењето и го подобруваат расположението

- Advertisement -

Овие „насмеани“ јаткасти плодови го забавуваат стареењето и го подобруваат расположението

Фстаците, често наречени „насмеан орев“ или „зелен бадем“, не се само вкусна закуска, туку и храна која нуди безброј здравствени придобивки. Овие мали, зелени ореви припаѓаат на семејството индиски ореви и се јадат со векови, особено на Блискиот Исток и Азија. Еве некои од причините зошто ф’стаците се сметаат за здрав додаток во вашата исхрана: Богати со хранливи материи: ф’стаците се нутритивна централа која содржи различни основни хранливи материи. Тие се одличен извор на протеини, влакна, здрави масти, витамини и минерали. Порција од една унца (околу 49 ф’стаци) обезбедува значителни количини на витамин Б6, тиамин, фосфор и бакар. Здравје на срцето: Незаситените масти во ф’стаците, вклучително и мононезаситените и полинезаситените масти, можат да придонесат за здравјето на срцето помагајќи да се намали нивото на лошиот холестерол. Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање ф’стаци може да има позитивно влијание врз кардиоваскуларното здравје со намалување на ризикот од срцеви заболувања.

управување со тежината: И покрај тоа што се калорични, ф’стаците можат да бидат вреден сојузник во управувањето со тежината. Комбинацијата на протеини, влакна и здрави масти помагаат да се чувствувате сити, што може да го намали вкупниот внес на калории. Дополнително, лупењето на ф’стаците може да го забави процесот на јадење, што овозможува подобра свест за чувството на ситост. Контрола на шеќерот во крвта: Ф’стаците имаат понизок гликемиски индекс од многу други закуски, што значи дека имаат помало влијание врз нивото на шеќер во крвта. Ова може да биде особено корисно за луѓето со дијабетес или оние кои сакаат да го контролираат нивото на шеќер во крвта.

- Advertisement -

Антиоксидантни својства: Овие јаткасти плодови се богати со антиоксиданси, вклучувајќи лутеин и зеаксантин, кои се неопходни за здравјето на очите. Антиоксидансите помагаат во неутрализирање на штетните слободни радикали во телото, потенцијално намалувајќи го ризикот од хронични болести и поддржувајќи ја целокупната благосостојба.

Здравје на цревата: Содржината на влакна во ф’стаците го поддржува здравјето на дигестивниот систем. Влакната делуваат како пребиотик, хранејќи ги корисни цревни бактерии и одржувајќи избалансиран микробиом. Ова може да придонесе за подобрување на варењето и целокупното здравје на цревата.

Апсорпција на хранливи материи: Комбинацијата на здрави масти и влакна во ф’стаците може да ја подобри апсорпцијата на хранливи материи растворливи во масти, како што се витамините А и Е, од друга храна што се консумира во истиот оброк. Вклучувањето на ф’стаците во добро балансирана исхрана може да биде вкусен начин да ги искористите овие здравствени придобивки. Без разлика дали се ужива како удобна закуска, додадена во салати или се користи како крцкав додаток на јогурт, ф’стаците нудат вкусна и хранлива опција за оние кои сакаат да го подобрат своето целокупно здравје и благосостојба.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави