Овие пет намирници не смеете да ги внесувате на празен желудник

- Advertisement -

Познато ви е дека појадокот е задолжителен и здрав начин за започнување на денот.

Меѓутоа, погрешните намирници кои се консумираат во појадокот може да му наштетат на здравјето. Затоа, прочитајте кои намирници треба да ги одбегнувате на празен желудник.

1.АГРУМИ
Лимон, цитрон, портокали, мандарини…итн – се генијални „добавувачи“ на витамин Ц. Сепак, не се препорачува нивно консумирање рано наутро, бидејќи нивната киселина може да ја „нагризе“ слузокожата и да предизвика болки.

- Advertisement -

2.ДОМАТИ
Доматите се полни со витамини и антиоксиданси, но доколку ги јадете рано за појадок, во комбинација со желудочната киселина може да предизвика ждригавица и вишок на киселини пропратени со болка во стомакот.

3.ТЕСТО СО КВАСЕЦ
Квасецот кој се користи рано наутро може да направи иритација на желудникот проследена со подуеност и дигестивни пречки. Затоа е најдобро наутро да ги одбегнувате производите кои содржат квасец – особено лиснатите теста.

4.КРАСТАВИЦИ
Генерално се препорачува одбегнување на сиров зеленчук како прв оброк. Ако консумирате краставици рано наутро, голема е веројатноста дека цел ден ќе патите од ждригавица и подуеност.

5.ЈОГУРТ
Јогуртот е богат со млечни бактерии кои се добри за цревната флора. Ако пиете јогурт на празен желудник, тоа ќе предизвика дисбаланс во желудочната средина./nmd.mk

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!