Овие стомачни симптоми покажуваат проблеми со црниот дроб

- Advertisement -

Овие стомачни симптоми покажуваат проблеми со црниот дроб

Во повеќето случаи на заболување на замастен црн дроб, нема специфични симптоми и пациентите не се ни сомневаат дека имаат проблеми со црниот дроб. Сепак, постојат некои знаци дека треба да посетите лекар. Стомачни симптоми кои покажуваат проблеми со црниот дроб

Според British Liver Trust , надуеноста, позната како асцит, е симптом за кој треба веднаш да му кажете на вашиот лекар.

- Advertisement -

Исто така, можно е да се почувствува непријатност во горниот десен дел на абдоменот (каде што се наоѓа црниот дроб). Други знаци вклучуваат: пожолтување на очите и кожата – ова може да биде потешко да се забележи ако имате црна или кафена кожа; мали модринки; темна урина; повраќање крв; темно црн катран столче; периоди на конфузија, заборавеност, промени во расположението или миопија (енцефалопатија); чешање на кожата; Заболувањето на замастен црн дроб често не предизвикува специфични симптоми, дури и ако е во напредна фаза. Можеби нема да се појават многу години.

Замор, општ замор или недостаток на енергија се меѓу можните поплаки. Доколку се дијагностицира рано и се започне со третман, можно е целосно да се запре прогресијата на заболувањето на замастен црн дроб и да се намали количината на маснотии во црниот дроб.

Важно: Написот е само за информативни цели и не ја заменува консултацијата со лекар!

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!