Овој лек за штитната жлезда сите го имаме дома, а не сме ни свесни за неговата лековитост

- Advertisement -

Овој лек за штитната жлезда сите го имаме дома, а не сме ни свесни за неговата лековитост.Проблемите со тироидната жлезда можат да бидат присутни, но симптомите да останат прикриени долго време. Честите проблеми како зголемено опаѓање на косата, вишок тежина, треперење или вознемиреност најчесто се препишуваат на с трес или старост.

Сепак, многу од овие симптоми укажуваат на посериозна состојба, т.е. до нару-шувања на тироидната жлезда. Тие се особено изразени кај жените, а исто така овој проблем станува сè почест и кај машката популација. Сè поголем број на млади стра-даат од проблеми со тироидната жлезда.

Проблемите со тироидната жлезда влијаат на работата на срцето, метаболизмот, нервниот и репродуктивниот систем. Тироидната жлезда ги контролира речиси сите телесни функции во организмот.

- Advertisement -

Тироидната жлезда се наоѓа на предниот дел на вратот, помеѓу гркланот и клучната коска. Лачи два хормони – тироксин (Т4) и тиронин (Т3). Преку кр-вта, овие хормони се пренесуваат преку телото, влијаејќи на различните процеси во него.

Овие хормони исто така ја регулираат телесната температура, пулсот, тежината, како и психофизичкиот развој. Имајќи предвид колку се важни овие тироидни хормони, редовните лекарски прегледи се задолжителни. Бидејќи, токму нивната намалена или зголемена секреција создава разни проблеми.

Хипотироидизам се јавува кога тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Кај 80% од пациентите, првите симптоми не се препознаваат, бидејќи тие се поврзани со побавен метаболизам.

Првично, се јавува нап.натост, нер.воза и несоница. Потоа се јавува постојан замор, летаргија, поспаност. Луѓето кои стра-даат од овој проблем се бавни, летаргични и постојано ладни. Одеднаш, тие почнуваат да добиваат на тежина, иако апетитот им е намален. Ова дополнително предизвикува запек, забавен ритам на срцето и срцева слабост.

Во подоцнежна фаза, кожата станува бледа и се појавува првут, косата е сува и гласот е рапав. Ако не се започне со третман, овие проблеми со тироидната жлезда можат да предизвикаат нару-шувања на мен.струацијата и сте.рилност кај двата пола.

Директен индикатор за бавен метаболизам е зголемување на холестеролот во кр-вта. Бидејќи е еден од симптомите на хипертироидизам, лабораториската дијагностика е првиот чекор во нејзиното откривање.

Хипертироидизам е нару-шување на забрзаната работа на тироидната жлезда, како резултат на што се јавува прекумерно лачење на хормони. Се појавува широк спектар на симптоми.

Најчести се промени во однесувањето, нер.воза, слабост и замор. Потоа, следува забрзано чукање на срцето, а со тоа и губење на здивот дури и при мирување. За разлика од хипотироидизам, има често мокрење, дијареа и губење на тежината. Отсуство или целосно губење на мен.струацијата се јавува кај жените.

I Рецепт: Овој лек за штитната жлезда сите го имаме дома, а не сме ни свесни за неговата лековитост

Овој вкусен пијалак содржи голем број состојки кои ја стимулираат работата на тироидната жлезда, а истовремено е вистинска бом-ба од витамини, минерали и антиоксиданти. Рецептот го сподели овластена холистичка терапевтка за исхрана, Сеида Киран Захра Хусеин.

Потребни состојки: 7 чаши филтрирана вода, 1 чаша свеж сок од брусница, ¼ лажичка сув ѓумбир, ½ лажичка цимет, ¼ лажичка морско оревче, ¾ чаши свежо исцеден сок од портокал, ¼ чаша свежо исцеден сок од лимон.

Подготовка: Брусниците се одличен извор на јод (особено оние одгледувани на јужните краишта во близина на море), кој е неопходен за здравјето на тироидната жлезда, а овие бобинки содржат дури 400 mcg oд овој минерал. Соодветниот внес на јод помага во детоксикација на организмот и истиот го регулира.

Ѓумбирот е многу популарен лековит зачин. Содржи магнезиум, за кој се смета дека помага во лекувањето на проблемите со штитната жлезда. Покрај тоа, има антиинфламаторно дејство, кое помага да се спречат воспалителните процеси поврзани со хипотироидизам.

Циметот е мулти-корисен лек за тироидната жлезда. Содржи екстракт кој игра суштинска антиинфламаторна улога. Циметот ја намалува отпорноста на инсулин, што е тесно поврзано со развојот на Базедова болест.

Сокот од портокал е богат извор на витамин Ц, кој е важен за многу процеси во организмот. Позитивно влијае на тироидната жлезда и ја зголемува глукуронската киселина, која ги врзува и ги елиминира ток-сините од телото и помага во правилното функционирање на хормоните. Едноставно соединете ги сите состојки во блендер и кон-сумирајте го напитокот секојдневно, за да забележите подобрување на симптомите.

II Рецепт: Ореововка – природен лек за штитната жлезда

Постапка: Чиста стерилизирана тегла наполнете ја со 2/3 млади ореви, а потоа прелијте над нив со мед или шеќер, оставајќи 1 прст во теглата празен. Теглата добро затворете ја и оставете ја да отстои 20 дена на темно место (да не е изложено на директна сончева светлина).

По изминатите денови, медот или шеќерот ќе се стопат и ќе се добие густа темна смеса, која треба да се процеди. На 200 г ореви се додава 1 литар домашно зготвена, топла ракија.

Хипотироидизам се јавува кога тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Оваа болест ги погодува двата пола, но најчесто жените над 50 години. Тироидната жлезда го регулира метаболизмот, а ниското ниво на хормони го забавува организмот и истовремено прави проблем на бројни процеси во организмот. Ако не се лекува, може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави