Овој хормон е главната причина зошто не можете да ослабите

- Advertisement -

Овој хормон е главната причина зошто не можете да ослабите

Ако губењето на тежината стана неподнослива борба и сите диети изгледаат неуспешни, тогаш можеби треба да се позанимавате со хормонот одговорен за тоа.

Лептинот е дежурниот виновник скриен во клетките и неговата главна функција е да ги балансира нивоата на енергија и телесната тежина. Постојат два начини на кои функционира. Првата е да му сигнализира на мозокот кога јадеме, а втората е да го стимулира масното ткиво да согорува енергија.

- Advertisement -

Колку повеќе се дебелеете, толку повеќе лептин има во крвта, за да постигне рамнотежа, но и да го забрза процесот на согорување на мастите.

Сепак, понекогаш хормонот е нефункционален, што доведува до тоа дебелите луѓе да развијат отпорност на лептин. Токму заради ова е невозможно да се губат килограми.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!