Одвратна вистина за која не сте подготвени: Што всушност се случува кога мува ќе слета на вашата храна

- Advertisement -

Кога ќе слета на вашата храна, мувата не се обидува да ја јаде, туку ослободува сокови на неа за да ја омекне и да може да ја јаде во течна форма, но ова не е ниту најлошиот дел…

Дојде време кога не можете да јадете мирно на тераса без да ве вознемируваат досадни муви. Значи, што правите кога некој ќе слета на вашата чинија? Вие веројатно само ја бркате со рака и продолжувате да јадете. Но, дали некогаш сте се запрашале дали тој непосакуван гостин ви оставил некој „подарок“ на храната?

Постојат најмалку сто различни бактерии и вируси кои мува може да ги пренесе, вели Томас J.. Даниелс, научник и директор на лабораторијата за животна средина на универзитетот Фордхам во Newујорк. Кога мува собира бактерии, може да ги носи наоколу, а вашата храна не е исклучок, дури и ако мувата се наоѓа на неа само неколку секунди.

- Advertisement -

Повеќето болести се шират додека – повраќањето
„Постои ризик од инфекција и болести, без оглед колку е мала количината на бактерии што ќе успее да ги пренесе за тоа кратко време“, изјави Даниелс за „The Healthy“. Сепак, поголема опасност доаѓа кога мувата повраќа. Да, ужасно е само како што звучи.

Течноста во телото што ја ослободува преку храната е полна со бактерии, кои остануваат во мува подолго отколку на неговото тело, што значи дека е многу поверојатно да се зарази.

Кои микроби може да ги пренесе мувата?
Некои од болестите што мувите можат да ги пренесат се доста опасни. Специјалистот за инфективни болести Брент В. Лаарц ги издвојува ешерихија коли, салмонела, хепатитис А и ротавирус. Друга болест пренесена од муви е шигелоза, која предизвикува дијареја, висока температура и неподнослива болка во стомакот.

Не мора веднаш да паничите и да ја фрлате храната на која леташе мувата. Претежно ја пренесуваат инфекцијата доколку биле на сурово месо или валкани површини, објаснува др. Лаарц исто така ве советува да ја одржувате кујната исклучително чиста бидејќи на тој начин имате помала веројатност да се заразите. Исто така, само една мушичка на храна нема да ве зарази, повеќе ве загрижува ако јадете некаде надвор и од сега, а потоа нова стапува на храна.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави