ОД СЕГА ВОДАТА ВО КОЈА СTЕ ГОТВЕЛЕ ГРАВОТ ЌЕ ЈА ЧУВАТЕ КАКО ОЧИ ВО ГЛАВА: Еве кои се КОРИСНИ работи што можете да ги направите со неа!

- Advertisement -

ОД СЕГА ВОДАТА ВО КОЈА СTЕ ГОТВЕЛЕ ГРАВОТ ЌЕ ЈА ЧУВАТЕ КАКО ОЧИ ВО ГЛАВА: Еве кои се КОРИСНИ работи што можете да ги направите со неа!Веројатно никогаш не ви паднало на памет дека можете да користите вода од грав за вакви работи

Гравот е омилена храна, која може да остане долго во оставата, а потоа да го нахрани целото семејство во еден од вкусните рецепти, кои секогаш се подготвуваат во најголемото тенџере или тавче.

Гравот има и бројни благотворни ефекти по здравјето, а дали знаевте дека водата во која се варат е вистинско чудо за чистење на домот?

- Advertisement -

Кога ќе купите грав и ќе го донесете во вашата кујна, прво ќе го натопите, а потоа ќе го зготвите во „првата“ вода која инаку ќе се фрли. Тоа е голема грешка! Оваа вода не е добра за човечка исхрана, но е чудо за чистење на домот, особено стаклените површини.

Супстанциите што се ослободуваат од лушпите од гравот во водата помагаат прозорците, огледалата, па дури и стаклените садови да бидат почисти од кога било . Оваа вода измешајте ја со топла вода, истурете ја во шише со распрскувач, а потоа испрскајте ја смесата на стаклената површина и избришете.

Во смесата можете да додадете и малку алкохолен оцет доколку сакате да ја дезинфицирате површината. Значи, сè што ви треба за да блескаат вашето огледало, прозорци или стакларија се грав, тавче и малку добра волја!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави