ОПАСНОСТ се случува со телото кога во него влегува квасец! Квасец кој е ШТЕТЕН масовно се користи за леб, а во организмот прави ХАОС

- Advertisement -

Што се случува со телото кога во него влегува квасец случува со телото кога во него влегува квасец?

Прво што се случува е слабеење на имунолошкиот систем. Кога квасецот ќе влезе во телото, започнува да се размножува. За да преживеат габичките, потребна им е храна. А тоа значи дека од нашиот организам ги земаат сите витамини и минерали. Како резултат на тоа, имунитетот постепено слабее, што може да доведе до сериозни болести.

Следен проблем кој се појавува е порметување на циркулацијата. Габичките можат да предизвикат згрутчување на крвта која ја пореметува циркулацијата, а последици се срцеви заболувања, заболување на јетра и плуќа. Се јавува и труења од тешки метали. Во произвотство на термофилен квасец се користат голем број хемиски елементи и тешки метали – белило, технички калиум карбонат и др.

- Advertisement -

Поради сето ова купувајте природен, домашен квасец а за да бидете сигурни, можете да подгответе и домашен леб.Апарати за леб се доста популарни во последните години, и кога во нив ќе ставете брашно и други состојки, можете да бидете сигурни бидејќи знаете кои состојки се неопходни намирници на вашата маса.

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!