Организмот не може нормално да функционира без овој витамин!

- Advertisement -

Како последица на дефицит од овој витамин, косата опаѓа и се јавуваат промени на кожата

Сите витамини имаат своја улога во функционирањето на организмот и не може да се каже за ниту еден витамин или минерал дека е неважен.

Како последица од пандемијата на коронавирус, сите научивме многу за витамините и нивната улога во зачувувањето на здравјето. Како главни витамини се споменуваат витамините Ц, Е и Д.

- Advertisement -

Меѓутоа, има уште многу моќни витамини за кои не се зборува и кои се неправедно занемарени, а поволно дејствуваат на целиот организам. Таков е и витаминот Б7, кој уште се нарекува и биотин, а кој има важна улога во создавањето енергија што им е потребна на клетките. Исто така, Б7 е важен и за одржување на нормалното ниво на шеќер во крвта.

Одговорен е и за претворање на храната што ја јадеме во енергија, а со самото тоа и за нормалното функционирање на метаболизмот. Ја подобрува нервната сигнализација, мемориската функција и генерално здравјето на мозокот. Докажано е дека може да помогне во регулирањето на холестеролот.

Освен тоа, многу е важен за убавиот изглед на косата, кожата и ноктите.

Симптомите што може да се јават како последица на недостиг од овој витамин се промени на кожата, сув и масен кожен осип, опаѓање на косата, повраќање, мачнина, губење апетит, замор, исцрпеност…

Доколку забележувате вакви симптоми, секако би требало да одите на лекар и да го проверите нивото на овој витамин.

Витаминот Б7 се содржи во многу намирници кои пожелно е редовно да ги има на вашето мени. Еве за која храна станува збор:пилешко месо,леб,риба,жолчка,печурки,морков,леќа,карфиол,чоколадо банана.

Она што би требало да го имате на ум, особено ако имате дефицит од овој витамин, е дека неговата апсорпција ја намалуваат кафето, алкохолот и антибиотиците.

Последни објави

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни Вкусно јадење, брза подготовка… СОСТОЈКИ: 200 гр пилешки џиегер 200 гр интегрален...

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА.Ако сте биле измамени во минатото, веројатно сте...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба му

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба муДалеку во шумата стоеше стара куќа, речиси трошна. Таму живеела една старица, која...

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно Правилно избраните производи при подготовка на салата може да го направат ова мезе исклучително корисно....

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила Помфритот кој се служи во угостителските објекти обично има вкусна крцкава кора....

Поврзани објави

error: Content is protected !!