Освен за религиозни обреди, се користи и за побрзо ЛЕКУВАЊЕ НА РАНИ, рамнотежа на хормони – Темјанот го чисти домот и благотворно делува на умот и телото

- Advertisement -

Освен за религиозни обреди, се користи и за побрзо ЛЕКУВАЊЕ НА РАНИ, рамнотежа на хормони – Темјанот го чисти домот и благотворно делува на умот и телото.Освен по верски обреди, темјанот е познат и по своите лековити својства уште од античко време.

Сите добро го знаеме тој карактеристичен мирис кој се чувствува кога влегуваме во храм или манастир. Станува збор за темјан кој се користи во бројни црковни церемонии. Меѓутоа, темјанот има и бројни лековити моќи кои се познати уште од античко време.

Тоа е всушност миризлива смола добиена од посебен вид дрво од родот Boswellia што расте во Азија и Африка. Од него се прави и есенцијално масло. Дури и старите Египќани знаеле за тоа, користејќи го за процесот на балсамирање на телата на мртвите. Некогаш беше исклучително вредно, се тргуваше на ист начин како златото и среброто.

- Advertisement -

Лековити својства

На исток, во Ајурведата, се користи како домашен темјан бидејќи е добар за здравјето на сите во куќата. Уште од античко време е познат како моќно средство за лекување на артритис, против разни инфекции, за побрзо зараснување на рани, за балансирање на хормоните, за ублажување на напнатоста …

Благодарение на активните состојки како сесквитерпени, монотерпени, дитерпени и босвелински киселини. , темјанот се користи против бројни воспалителни состојби. На Блискиот Исток, темјанот се џвака за да се одржи здравјето на забите и усната шуплина и да се спречи инфекција. Темјанот ја промовира циркулацијата на крвта, а исто така го смирува нервниот систем, го забавува дишењето и го враќа телото во рамнотежа . За таа цел етеричното масло од темјан најчесто се користи за инхалации, масажи и бањи.

Темјанот може да се најде во продавниците за здрава храна и во билните аптеки.

Природните лекови на нашиот портал служат за помош на луѓето. Доколку имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави