Осум знаци дека се дебелеете поради тироидната жлезда: Веднаш проверете ги симптомите, број 6 многумина не ги сфаќаат сериозно

- Advertisement -

Доколку сте качиле неколку вишок килограми, тоа може да се должи на нездрави навики во исхраната и недоволна физичка активност, но може да биде и резултат на забавена тироидна жлезда, што професионално се нарекува хипотироидизам.

Во оваа состојба, тироидната жлезда не произведува доволно хормони што му се потребни на телото за правилно функционирање, што резултира со метаболички проблеми.

Овие можат да бидат знаци дека страдате од хипотироидизам:

- Advertisement -

1. Постојано сте уморни

Тешко е да се разбудите, дури и ако сте спиеле доволно? Поспаност, постојан замор и недостаток на енергија се поврзани со многу состојби, но исто така се силно поврзани со хипотироидизам. Во овој случај, премалку хормон на тироидната жлезда во крвотокот значи дека клетките не добиваат доволно „сигнали за да се разбудат“, така да се чувствувате истоштено, пишува Јадете го ова.

Можеби имате и впечаток дека немате сила да вежбате, но всушност, со зголемување на физичката активност, можете да го намалите чувството на замор и да го подигнете нивото на енергија.

2. Постојано чувство на болка во мускулите

Ако страдате од болка во мускулите од која не можете да се ослободите за неколку дена, тоа исто така може да биде проблем со тироидната жлезда. Оваа жлезда лачи хормони кои го контролираат метаболизмот, вклучително и начинот на кој телото ја претвора храната во енергија. Помалку хормони кои го контролираат метаболизмот значат и забавен метаболизам и проблем со горење енергија, што предизвикува болка во мускулите. За борба против овој проблем, можете да направите вежби како пливање и да го зголемите внесувањето храна богата со омега 3 масни киселини.

3. Постојано заборавате

Знаете дека требаше да направите нешто денес, но не се сеќавате на што? За тоа може да го обвините лошиот сон, стресот, возраста, но и тироидната жлезда. Премалку тироиден хормон може да биде причина за заборавот и слабата меморија. Недостатокот на овие хормони забавува сè, дури и невролошките функции.

4. Зголемен холестерол

Иако први ми доаѓаат на ум проблеми со срцето, високиот холестерол може да биде знак на проблем со тироидната жлезда.

5. Расположение, меланхолија, депресија

Иако ова не е примарен симптом, чувството на изразено незадоволство и незадоволство може да биде несакан ефект на хипотироидизам. Д-р Сринат објаснува:

„Депресијата може да биде поврзана со други симптоми на хипотироидизам, како што се замор, мускулна слабост, летаргија и тешкотии во концентрацијата.

6. Сува кожа

Сувата кожа и чешање исто така може да бидат симптом на хипотироидизам. Промена во структурата и изгледот на кожата се јавува поради намалена циркулација предизвикана од нарушена функција на тироидната жлезда. Намалената циркулација може да доведе до клетките на кожата да примаат само една четвртина или една петтина од нормалното количество крв со која се снабдуваат, што го олеснува распаѓањето и се формираат брчки.

7. Проблеми со варењето на храната

Како што веќе споменавме, забавениот метаболизам ги забавува сите други функции, така што дигестивниот систем не е исклучок. Хипотироидизам може да доведе до запек поради бавно движење на дебелото црево.

8. Постојано сте ладни

Ако носите најгуста зимска јакна дури и на 15 степени, тоа може да укаже на хипотироидизам. Пациентите со оваа состојба се борат да ја регулираат температурата на нивното тело, бидејќи таа всушност е контролирана од тироидната жлезда. Помалку енергија, чиј пад е предизвикан од забавен метаболизам, исто така значи помалку телесна топлина.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави