Отишла во ОСТРОГ да се моли за здравје: Приказната за оваа жена им ја враќа ВЕРАТА ВО БОГ на сите кои можеби ја изгубиле!

- Advertisement -

Отишла во ОСТРОГ да се моли за здравје: Приказната за оваа жена им ја враќа ВЕРАТА ВО БОГ на сите кои можеби ја изгубиле! „Ова е божјо чудо, Тој сакаше да одам таму“, си помисли таа.

Исповедта ви ја пренесуваме во целост:

– Би сакал да го споделам ова со вас. Многупати сум видел огласи во кои некои агенции нудат патување до манастирите, меѓу кои и манастирот Св. Василија Острошког. Сум слушнала многу за него.

- Advertisement -

Ме привлече идејата да одам таму еднаш. Потоа дознавме дека мајка ми има затнат крвен сад на вратот и дека и треба операција. Тие рекоа дека операцијата е ризична и дека може да дојде до срцев удар.

Едвај научив да живеам со фактот дека татко ми повеќе го нема, кога и ова… Бев сама, единствената поддршка што ја имав беа тетка ми и нејзиното семејство. Имаше и други луѓе околу мене, но не чувствував дека тие навистина се грижат за нас.

Сакав да одам во Св. Василиј и да го замолам, ако е божја волја, мајка ми да не оди на операција, затоа што навистина немам сила да го издржам, и да бидам здрава, а уште да не ми ја земам. Ми се чини дека секогаш ги губам луѓето околу мене, тие што ги сакам се исти со момчињата, така е и со родителите и со пријателите.

Сè уште немам сила да поминам низ такво нешто, татко ми умре наеднаш, речиси не беше болен, работеше до последниот ден од животот… И така, сестра ми ме вика да одам на море со неа. , а ако сакам, можеме да одиме и во тој манастир.

„Ова е божјо чудо“, си помислив, Господ сакаше да одам таму.

Сестра ми не знаеше дека одамна сакам да одам таму, но сакаше поради нејзината ќерка, бидејќи се роди на тој ден, на Св. Василиј. Знаев дека таму одат луѓе од сите вери, имаше католици, православни, видов муслимани… Слушнав приказни за овој светец, дека направил многу чуда, сакав да направи чудо и во мојот живот.

Стигнавме на море, а во недела се договоривме да одиме во манастирот.

Се потпирам на себе, па чудно е што ѝ дозволив на сестра ми да го навива часовникот за да ѕвони, а јас не го намотав, за секој случај, но не го направив.

Часовникот не ѕвони, се запраша таа, затоа што се преврте, а тоа никогаш порано не се случило. Ми се чини дека автобусот требаше да пристигне во седум од Херцег Нови …

Само нервозно слушнав: „Стани“, не знам како, но се качивме во автобус.

За 5 минути се подготвивме и подготвивме мало девојче. Толку од она што го велат: „Кому му е судено и дадено, ќе стигне до таму“.

После сестра ми ми кажа дека птицата ја разбудила… Ниту пред ниту потоа, на нашиот прозорец немало птица, само тоа утро…

Кога патувавме таму, почнав да плачам. Не знам зошто, штом го видов манастирот, и кога се приближивме, не знам зошто заплакав. Не можев да ги сопрам солзите… се срамев да плачам, ги криев солзите…

Тоа ме одмина кога влегов, се беше во ред… Не ги знаев православните обичаи, однесувањето во црквата, бидејќи сум католик, но се помина добро… Чувствував неопислив мир…

Се молев за мајка ми, за момчето со кое тогаш сакав да се помирам… Се смирив со момчето, па раскинавме. Сето тоа е дел од Божјиот план, ако сме еден за друг, ќе бидеме заедно.

Мајка ми е сега со мене, и рекоа дека тоа е форма на затнат крвен сад кој не е толку опасен и дека бидејќи не е променет веќе две години, не мора да се оперира…

Докторот кој толку многу инсистираше на операцијата, радикално се предомисли…

Сега мајка ми зема лекови и е добро. Сфатив дека Исус навистина дозволува некои ситуации кои не ни се допаѓаат да не доближат до Него, но Тој никогаш нема да даде повеќе отколку што можеме да се справиме. Ти благодарам Исусе мој, ти благодарам Свети Василиј! заврши таа.

Споделете ја оваа исповед со вашите пријатели!

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!