Оток на тироидната жлезда и други симптоми: Сето ова покажува дека ви недостасува еден минерал!

- Advertisement -

Јодот е многу важен за здравјето на организмот бидејќи тироидната жлезда го користи во производството на хормони кои имаат различни функции како што се контрола на растот, здрав метаболизам, а исто така е важен и за обновување на организмот.
Ова се некои од симптомите на недостаток во организмот.

Оток на тироидната жлезда

Како што се намалува нивото на јод во крвта, тироидната жлезда лоцирана во вратот станува поголема. Тоа е затоа што се обидува да го собере малку јод што постои во крвотокот. Колку повеќе ткиво на тироидната жлезда, толку повеќе циркулирачки јод може да собере.

- Advertisement -

Оток на вратот е најчестиот знак за недостаток на јод. Може да се почувствува долго пред да се види со голо око. Ако тироидната жлезда е навистина зголемена, тоа ќе изгледа како израсток на вратот; гушавост.

Ниски нивоа на тироидни хормони

Малиот внес на јод ќе доведе до пониски нивоа на хормони кои се потпираат на јод како градежен блок. Двата тироидни хормони се Т4 или тироксин и Т3 или тријодотиронин. Т3 има три атоми на јод, а Т4, претпоставувате, има четири атоми на јод.

Пониските нивоа на тироидни хормони ќе доведат до недоволно активна тироидна жлезда и намалена функција на тироидната жлезда.

Зголемување на телесната тежина или неможност за слабеење

Необјаснето зголемување на телесната тежина може да биде знак на недостаток на јод или инсуфициенција.
На телото му требаат соодветни количини на јод за да создадат оптимални количини на тироидни хормони кои го активираат вашиот метаболизам. Кога метаболичката стапка е мала, согорувате помалку калории на одмор. Ова значи дека вашата храна е поверојатно да се чува во форма на маснотии.

Замор и слабост

Бидејќи јодот е потребен за здрав метаболизам, тогаш недостаток што го забавува метаболизмот ќе остави чувство на замор. Всушност, огромното мнозинство на луѓе со ниско ниво на тироидни хормони и / или хипотироидизам доживува замор, загуба, замор и општа слабост.

Сува, лушпеста кожа

Друг чест симптом на недостаток на јод. Истражувањата откриле дека луѓето со ниско ниво на тироидни хормони можат да имаат сува кожа. На жените во менопауза им се кажува дека ронливата, сува кожа е само дел од губење на циклусот. Контролирањето на нивото на јод честопати се занемарува бидејќи се претпоставува дека недостатоците на јод се минато.

Тироидните хормони исто така го регулираат потењето. Недостаток на јод може да доведе до помалку потење, што обично помага во хидрирање на кожата. Производството на пот е загрозено од хипотироидизам, па проценката на внесувањето на јод треба да биде дел од рутината за нега на кожата.

Слаби нокти

Како кожата, ноктите кажуваат многу за вашето здравје. Болестите на тироидната жлезда како хипотермија (ниски тироидни хормони како резултат на недостаток на јод) можат да предизвикаат кршливи нокти или кинење на основата на ноктите од ноктевата плоча (онихолиза).
Нетолеранција на студ

Ова е уште еден класичен и вообичаен симптом на недоволно внесување на јод. Оние со ниско ниво на тироидни хормони рутински се жалат на нетолеранција на студени температури.

Ако имате ниско ниво на тироидни хормони, метаболизмот ќе се забави. Едноставно кажано, побавниот метаболизам создава помалку топлина, а помалку топлина ќе направи да се чувствувате ладно.

Проблеми со концентрацијата и меморијата

Јодот е потребен за учење и консолидација на меморијата. Потребно е и за концентрација. Клинички и функционални недостатоци на јод можат да влијаат на вашата способност да се концентрирате, да научите и да запомните.

300 евра за еден час? Нов трик за мега заработка
Јодот и неговата улога во производството на тироидни хормони влијаат на меморијата со влијание врз големината и тежината на вашиот хипокампус. Оние со пониско ниво на тироиден хормон TSH, T4 и активна форма, Т3 имаат помалку хипокампус. Проценка на внесувањето на јод или нивото на јод во урина е мудро размислување за средовечни и постари луѓе.

Губење на косата

Ова може да биде лесно занемарлив симптом на недостаток на јод, особено кај постари возрасни лица. Претпоставуваме дека опаѓањето на косата е само дел од стареењето, и може да биде, но може да се должи и на недостаток на јод. Тироидните хормони прават толку многу, вклучително и контролирање на растот на фоликулите на косата.

Ниските јод и ниските нивоа на тироидната жлезда резултираат во намалена регенерација на фоликулите на влакната. На здрава коса и раст на косата им е потребен здрав фоликул. За здрав скалп се потребни биотин, витамин А, цинк и витамини од групата Б и јод.
Когнитивни проблеми

Мозокот е главниот целен орган на тироидните хормони, а хипотироидизмот кај возрасните може да има значителни ефекти врз невро (мозокот) -психијатриската функција. Когнитивната дисфункција најчесто се забележува кај клиничкиот хипотироидизам.

Когнитивните симптоми вклучуваат намалена општа интелигенција, внимание / концентрација, меморија, перцептивна функција, јазик, психомоторна функција и извршна функција. Меморијата е најпогодена карактеристика.

Нарушувања на расположението
Ниските нивоа на тироидната жлезда се поврзани со депресија и анксиозност. Ниските нивоа на Т4 и активниот тироиден хормон Т3 негативно влијаат на нивото на серотонин, допамин и ГАБА. Сите овие невротрансмитери влијаат на познанието, однесувањето и расположението.

Слабо активна тироидна жлезда може да доведе до депресија и вознемиреност. Преактивната тироидна жлезда може да доведе до влошување на анксиозноста со палпитации, нервоза и треперење. Повеќето никогаш не би сметале дека нарушувањата на расположението се симптом на недостаток на јод, но тоа треба да го сторат.

Како се спречува недостаток на јод?

Најдобар начин да се спречи недостаток на јод е да се осигура дека конзумирате доволно од овој скапоцен минерал секој ден, а најздравиот начин е всушност преку диета богата со јод. Количината на јод во храната зависи од содржината на јод во земјата каде што се одгледувала храната.

Поради оваа причина, содржината на јод во слична храна може да варира. Други фактори кои можат да влијаат на содржината на јод вклучуваат употреба на ѓубрива и наводнување.
Најдобри извори на јод од храна се:

• риба, ракчиња, морски плодови • јајца • грав • ореви • месо • млечни производи • алги • јодирана кујнска сол (обработена храна, како конзерви супи, скоро никогаш не содржи јодирана сол)

Последни објави

spot_img

Поврзани објави