ПЕЧЕНИТЕ ПИПЕРКИ СЕ НЕЗАМЕНЛИВИ ВО ЗИМА: Малку кисели, одлична за салата со печење! Нема шанси да не ви успее (РЕЦЕПТ)

- Advertisement -

ПЕЧЕНИТЕ ПИПЕРКИ СЕ НЕЗАМЕНЛИВИ ВО ЗИМА: Малку кисели, одлична за салата со печење! Нема шанси да не ви успее (РЕЦЕПТ)Полни тегли со џем, ајвар и пинџур значат дека зимската сезона е во тек. Од печена пиперка се прават речиси сите специјалитети кои ги има во изобилство во зимската сезона, а на нивниот вкус никој не може да одолее.

Денеска ви предлагаме да направите печена пиперка која на некои повеќе им се допаѓа од печената. Можете да го послужите со секое јадење како салата. Овој рецепт за печени пиперки е одличен и нема шанси да пропадне.

Компоненти:

- Advertisement -
  • 6 кг пиперка
  • 1 чаша есенција
  • 1 кесичка конзерванс
  • 1 кесичка грозје
  • 300 гр шеќер
  • 150 гр сол
  • некои зрна бибер
  • 1 главица лук
  • 1 кг моркови
  • Подготовка:

Отстранете го стеблото од пиперките и извадете ги семките, но оставете ги цели. Пропржете ги кратко на загреан шпорет, па наредете ги во сад и покријте ги со крпа. Убаво измешајте ја есенцијата, конзервансот, виновата лоза, шеќерот и солта. Наредете ги пиперките во поголем сад, прелијте ги со малку течност, додајте ги пиперките и така додека не ги искористите сите состојки. Оставете да отстои 24 часа.

 

Потоа наредете ги пиперките во стерилизирани тегли, па додајте моркови исечени на прстени и поголем лук исечен на прстени. Посипете зрна бибер и прелијте со течноста во која беа натопени пиперките. Добро затворете.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави