Пилот преживеал 36 дена во Амазонската џунгла откако неговиот авион се урнал

- Advertisement -

Пилот чии авионкој се урна во џунглата во Амазон е спасен по 36 дена, тој преживеал со јадење на јајца од птици и диво овошје.Антонио Сена (36) исчезна откако неговиот авион се урна, а екипите за пребарување и спасување се откажаа од потрагата по него во Бразил, откако не успеаја да ги пронајдат остатоците од авионот.

Но, случајно наиде на група собирачи на костени, пет недели откако го напушти остатокот од неговиот авион за да најде помош.Антонио, познат на пријателите како Тонињо, борејќи се со солзите додека призна: „Единственото нешто што ме држеше силен и ми овозможи да излезам жива од таа ситуација е љубовта што ја имам кон моето семејство, желбата да ги видам моите родители, брат ми и сестра ми повторно.

„Тоа е приказна за љубовта и верата“. Тонињо исчезна на 28 Јануари, два дена пред неговиот 36-ти роденден, по полетувањето од Аленкер во државата Пара (Бразил) на северниот брег на реката Амазон кон блискиот град Алмеирим.Тој принудно слета во чистинка по сомневање за механичка дефект и успеа да зграби ранец со малку леб и други предмети внатре пред авионот да се запали.

- Advertisement -

Тонињо рече дека поминал една недела близу до неговата изгорен Цесна 210 додека авиони за пребарување и спасување кружеле над главата пред да замине пеш за да побараат помош кога сфатил дека операцијата е прекината.

Тој беше спасен во Саботата попладне со хеликоптер по неговата случајна средба со берачите на костени, по што неговата мајка Ролен  доби повик за да и кажат дека е жив.Тој беше пуштен од болница по третманот за дехидрираност и лесни повреди здобиени во текот на неговите недели во дивината.

Локалните жители го опишаа неговиот опстанок како „вистинско чудо“Спортскиот ентузијаст, чие спасување со хеликоптер исто така беше снимено, за една бразилска телевизија во емотивно интервју изјави: „Моите приоритети беа секогаш да барам вода и да се обидам да барам храна.

„Знаев дека се соочувам со ситуација на живот или смрт“Говорејќи за моментот кога знаеше дека ќе преживее, тој додаде: „Беше околу 03.30 или 04.00 часот.„Одев во џунгла и забележав бела церада што ја повлеков назад за да најдам корпа со костени во која има алат и вода.„Ја следев патеката сè додека не наидов на луѓе“.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави