ПИЈАМ ВОДА СО ЛИМОН СЕКОЕ УТРО ПРЕД ПОЈАДОК: Оваа промена никој не ја спомна, а страшно ми пречеше после 7 ДЕНА

- Advertisement -

ПИЈАМ ВОДА СО ЛИМОН СЕКОЕ УТРО ПРЕД ПОЈАДОК: Оваа промена никој не ја спомна, а страшно ми пречеше после 7 ДЕНА.Џанлука Русо, познат колумнист и новинар, реши да го проба она што сите го советуваат – вода со лимон пред појадок.

Дали водата со лимон , ако се пие на празен стомак, може само да го забрза метаболизмот или има повеќекратни здравствени придобивки ? Нутриционистите, диететичарите и други стручњаци истакнуваат дека е добар за хидратација, дека може да ја намали желбата за слатки, добро делува на варењето, придонесува за намалување на киселоста на вашето тело, но и го одржува здравјето на кожата.

Џанлука Русо, познат колумнист и новинар, кој ги истражува актуелните трендови, реши самиот да се увери во придобивките од водата со лимон . Тој го прифати предизвикот и го пиеше овој пијалок секое утро во текот на една недела – цедејќи половина парче лимон во една чаша. Кон крајот на неделата ги забележал првите резултати – кожата била посветла и почиста од вообичаено.

- Advertisement -

„Некои од рецептите што ги најдов говореа дека водата треба да биде топла, но да бидам искрен, тоа ми звучеше нежно, па се одлучив за посвежата верзија. На мое изненадување, брзо видов резултати. Лицето ми се исчисти од мозолчиња, дури и со мали темни пигментациски дамки и мојата кожа беше речиси беспрекорна“, напиша Русо за Инсајдер, додавајќи:

“Не можев да верувам дека немам воспаление или вишок на себум и нови темни дамки. Исто така, стана многу помек на допир и многу посветол. Она што исто така забележав е дека имам помалку надуеност. Немав дури и да настинам, мислам дека „ Водата со лимон го зајакна мојот имунолошки систем, но не можам да го кажам тоа бидејќи помина само една недела“, рече Русо.

Негативна промена
“Забележав еден негативен ефект кој ме мачеше. Секој ден бев се повеќе жеден, а таа жед не можев да ја изгаснам. Имав и чуден вкус во устата. Конечно, ако погледнеме што добив кога станува збор на кожата и таа жед не е толку лоша бидејќи е пожелна дополнителна хидратација, придобивките се непобитни“, истакна новинарот.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави