Пијте го овој напиток пред јадење и ќе јадете двојно помалку: Супер трик да ја измамите гладта

- Advertisement -

Како да застанете кога е „најслатко“? Како да се потисне апетитот? Кога би имале одговор на ова прашање, многумина не би страдале од прекумерна тежина.

Некои советуваат да пиете чаша вода пред оброк, дека така „ќе го наполните“ стомакот, така што нема да можете да се прејадете. Проблемот со овој метод, кој повеќето луѓе се жалат, е непријатно чувство на надуеност, што може дури и да предизвика гадење, па храната „се враќа“.

Постои уште еден, многу поздрав начин, сметаат нутриционистите. Една од најздравите закуски, која е исто така посна, е сокот од домати. Овој пијалок го храни телото, го снабдува со потребните хранливи материи и не содржи шеќер колку овошните сокови.

- Advertisement -

Ако пиете сок од домати пред оброк, побрзо ќе се заситите и буквално ќе јадете двојно помалку храна, сметаат експертите.

Бонус е што ќе му обезбедите на телото многу хранливи материи, бидејќи сокот од домати е исклучително здрав и се препорачува за многу заболувања, почнувајќи од висок крвен притисок, холестерол, посилен имунитет ….

Самиот домат содржи изобилство на витамини А, Ц, Б3 и Б6, магнезиум, хлор и сулфур, а исто така е одлично средство за детоксикација на организмот. – поддржуваат подобра функција на црниот дроб и бубрезите, што е клучно за детоксикација на организмот.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави