Победете ја упорната хеликобактерија! За овој народен и ефикасен лек потребни ви се само две состојки

- Advertisement -

Победете ја упорната хеликобактерија! За овој народен и ефикасен лек потребни ви се само две состојки
Проблеми со варењето на храната, заболувања на цревата и присуство на хеликобактер може значајно да го намали квалитетот на животот на поединецот, а најчесто станува збор за хронични проблеми кои што тешко се лечат.

За симптомите да се намалат потребно е да пробате некои природни лекови кои што многу ефикасно делуваат и можат да бидат одличен сојузник во борбата со овие болести.

Хеликобактеријата настанува во долниот дел од желудникот, а според податоците на СЗО половина од населението е заразено со оваа бактерија.

- Advertisement -

Доколку не се лечи навреме, може да предизвика потешки здравствени заболувања.

Во народната медицина, уште од минатото позната е оваа мешавина од состојки која што лечи заболувања на цревата, но и ги уништува бактериите во желудникот, а поволно влијае и на болките.

За подготовка на овој лек потребни ви се смокви и маслиново масло.

Подготовка
Во тегла ставете суви смокви, најдобро би било да бидат исечени на четвртини, а потоа прелијте ги со домашно неферментирано маслиново масло.

Оваа смеса треба да отстои барем 40 дена, а потоа може да се користи.

Се консумира секое утро на празен стомак по една смоква.

За лечењето да биде уште поефикасно треба да ја прилагодите и вашата исхрана.

Јадете готвена блага храна без премногу зачини, особено не лути зачини. Избегнувајте кисела и мрсна храна, а особено сувомеснати производи.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!