ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

- Advertisement -

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

Ако сакавте кисела зелка, сега можете брзо да ја подготвите.Вистинска зимска градина за домаќинството не може да се замисли без кисела зелка. Така можете да направите сарма, подварак…, но процесот на маринирање трае долго, а домаќините имаат малку време, а повеќето немаат ни услови за тоа. Доколку сакате да го забрзате тој процес, ви нудиме решение. Кисела зелка лесно и едноставно без многу неред. Нема пренос и ќе заврши за 48 часа.

Состојки:

  •  зелка
  • оцет
  • 1 лажичка сол
  • - Advertisement -

    Подготовка:

    Направете дупка во центарот на главата на зелката и исчистете ја. Внатре истурете оцет и сол и добро протресете за состојките да бидат рамномерно распоредени на парчињата. Потоа ставете го во кеса и оставете го во замрзнувач 48 часа. После тоа, одмрзнувањето и кисела зелка се подготвени.

    Извор: Барање вкус

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!