ПОДОБРА ОД ИНФУЗИЈА Откако ќе слушнете за моќта на оваа течност, никогаш повеќе нема да ја истурите

- Advertisement -

ПОДОБРА ОД ИНФУЗИЈА Откако ќе слушнете за моќта на оваа течност, никогаш повеќе нема да ја истурите

Дали знаевте дека некои луѓе користат сок од кисели краставички за да го омекнат месото пред да го зготват или за чистење на бакарни садови кога тие оксидираат? Помага и при мамурлак, ги обновува растенијата .

Месото е помеко. Сокот од кисели краставички можете да го користите како маринада за свински рифови или шницли – ќе биде помеко и повкусно.

- Advertisement -

Ги ублажува грчевите во мускулите. Пијте сок од кисели краставички ако имате болки во мускулите. Полн е со калиум што ги релаксира мускулите и електролити кои му помагаат на вашето тело да се опорави од дехидрација.

Ги враќа електролитите во телото Сокот од кисели краставички го враќа нивото на електролити во телото и на тој начин ви овозможува да се чувствувате посвежо.

Лечи мамурлак Електролитите во сокот од кисели краставички помагаат и при мамурлакот – ќе се чувствувате подобро. Сличен ефект има и кисела зелка кисела зелка.

Ги ревитализира внатрешните растенија На вашите растенија им треба многу калиум за да бидат убави и здрави. Течноста од киселите краставички содржи калиум кој им помага на растенијата да растат добро.

Ги чисти бакарните садови Бакарните садови можат да станат зелени поради оксидација, а сокот од кисели краставички помага да се отстрани ова и да се врати сјајот на бакарот.

Ја смирува кожата по потемнувањето. Оцетот кој се наоѓа во сокот од кисели краставички ја смирува кожата која е поцрвенета од сонцето, особено ако била во фрижидер.

Го регулира варењето Во овој случај испијте малку сок од природно ферментирани краставици, без додавање оцет. Имено, ферментираната храна го подобрува варењето и ја олеснува апсорпцијата на минералите.

Покрај тоа, содржи пробиотици кои придонесуваат за развој на добри бактерии во цревата, кои се многу важни за здравјето и целокупното расположение.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави