Поединци дури и една година по инфекцијата со корона немаат чувство за вкус и мирис

- Advertisement -

Реткиот и невообичаен симптом на Ковид-19 – губење на вкус и мирис – може да влијае на сетилата дури и откако ќе закрепнат пациентите, според „Вашингтон пос

Луѓе кои прележале Ковид-19 сега известуваат дека одредени мириси изгледаат чудно, а некои јадења имаат ужасен вкус. Ова е познато како парозмија, или привремено нарушување што ги искривува мирисите и често ги прави непријатни.

„ТОА Е ИЗНЕМОШТЕНО НА НЕКОЈ НАЧИН ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА МИРИС“, ИЗЈАВИ ЗА ВЕСНИКОТ РИЧАРД ДОТИ, ДИРЕКТОР НА ЦЕНТАРОТ ЗА МИРИС И ТЕСТИРАЊЕ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ПЕНСИЛВАНИЈА.

- Advertisement -

Типично, паросмијата укажува на тоа дека чувството за мирис се враќа, што е добар знак. Сепак, може да трае подолг временски период и може да направи некои јадења да бидат неподносливи. Најлошите престапници често вклучуваат пржена храна, јајца, кафе и чоколадо, според AbScent, група која промовира свест околу губење на мирис.

„Кафето е навистина најтажната работа за мене, затоа што навистина уживам да испијам чаша кафе наутро“, изјави Jенифер Спајсер, доктор за инфективни болести на Универзитетот Емори, за „Вашингтон пост“.

Спајсер се здоби со КОВИД-19 во јули и се опорави, а таа јадеше и пиеше како и обично. Во октомври, сепак, една чаша вино имаше вкус на бензин и таа знаеше дека нешто не е во ред. Месото почна да мириса скапано, лукот се бунеше, па дури и нејзината паста за заби беше наметната.

Како и Спајсер, и другите пациенти со КОВИД-19 пријавиле бизарни мириси и вкусови. Некои велат дека мирисаат на мириси што ги нема, што претставува изобличување наречено фантосмија. Постојано мирисаат чад од цигари или скапано ѓубре.

Во јуни, Глобалниот конзорциум за хемосензорни истражувања објави извештај според кој 7% од 4.000 пациенти со КОВИД-19 имале изобличување во сетилото за мирис.

Паросмија и фантосмија често се јавуваат по вирусни инфекции, така што лекарите не биле целосно изненадени од извештаите поврзани со коронавирусите, но тие знаат дека е фрустрирачки за пациентите кои се опоравуваат.

„НА МНОГУ НАЧИНИ, ДА СЕ ИМА ПАРОЗМИЈА ВО УСЛОВИ НА КОВИД-19, ИЛИ КОЈА БИЛО ДРУГА ВИРУСНА ГОРНА РЕСПИРАТОРНА ИНФЕКЦИЈА ШТО ПРЕДИЗВИКУВА ГУБЕЊЕ НА МИРИС, ВСУШНОСТ Е НЕКАКО ДОБРА РАБОТА ЗАТОА ШТО СУГЕРИРА ДЕКА ВОСПОСТАВУВАТЕ НОВИ ВРСКИ И ДЕКА ПОВТОРНО ДОБИВАЊЕ НА РЕГЕНЕРАЦИЈА НА ТОА МИРИСНО ТКИВО И ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА “, ИЗЈАВИ ЗА ВЕСНИКОТ ЏАСТИН ТАРНЕР, МЕДИЦИНСКИ ДИРЕКТОР НА ЦЕНТАРОТ ЗА МИРИС И ВКУС НА МЕДИЦИНСКИОТ ЦЕНТАР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВАНДЕРБИЛТ.

Извор:www.webmed.com

Последни објави

spot_img

Поврзани објави