Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

- Advertisement -

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

Помфритот кој се служи во угостителските објекти обично има вкусна крцкава кора. Секоја домаќинка сака да го подготви истото јадење дома. Но, често резултатот е радикално различен. Тајната лежи во две златни правила на кои се потпираат професионалните готвачи.

Две златни правила за правење вкусен помфрит со крцкава кора Откако ќе ги излупите компирите, не брзајте да ги исечете. Секој излупен зеленчук прво го завиткајте во густа кујнска хартија. Оваа едноставна акција ќе ја апсорбира вишокот на влага. Секогаш сечете ги компирите со нож кој е целосно сув. Другото важно правило е да ја додадете солта во вистинско време. Компирите не треба да се посолуваат премногу рано. Посолете ја последната фаза од пржењето на садот.

- Advertisement -

Ако го направите тоа порано, тогаш тие ќе омекнат и нема да добијат крцкава и златна кора.

Последни објави

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во февруари

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во февруари Во февруари 2023 година, претставниците на 4 хороскопски знаци ќе имаат среќа во сè. Ова ќе...

Ако сакате вашата пржена риба да се стопи во устата и да добие златна кора, додадете го ова во масло

Ако сакате вашата пржена риба да се стопи во устата и да добие златна кора, додадете го ова во масло Искусните домаќинки секогаш успеваат да...

3-те најзагушливи и опсесивни знаци во Зодијакот

3-те најзагушливи и опсесивни знаци во Зодијакот Љубовта е меѓу најубавите и најпотребните чувства на овој свет. Го среќаваме во најразлични форми и секогаш не...

Уникатно вкусни печени компири во фолија – ќе ги излижете прстите

Уникатно вкусни печени компири во фолија - ќе ги излижете прстите Минатото лето покрај море нарачав јадење со чудно име „Единствоно“. И навистина испадна дека...

Дали јогуртот е корисен за постарите – кога ДА, а кога НЕ

Дали јогуртот е корисен за постарите - кога ДА, а кога НЕ Меѓу најзначајните и најчестите проблеми кај постарите лица се оние поврзани со мускулно-скелетниот...

Поврзани објави

error: Content is protected !!