Потопете 4 бадеми во чаша вода: Напитокот е исклучително силен и добар за регулирање на притисок, холестерол, срце, коски

- Advertisement -

Напоменуваме дека напитокот приготвен од бадеми е исклучително силен… Досега важеше правилото дека бадемите треба да се потопат во вода, а следниот ден да се излупат и да се изедат, а притоа водата се фрлаше.

Меѓутоа, нутриционистите дојдоа до нови сознанија. Излупените бадеми треба да се изедат, а водата во која отстојале да се испие…Бадемите се здрави затоа што се богати со витамин Е, цинк, магнезиум и калциум. Тие се добри за функционирање на репро-дуктивниот систем.

Сепак, не треба да ги консумирате премногу, 4 или 5 дневно се доволни поради амигдалинот кој има доста силно дејство. Може да го кон.сумирате така што ќе натопите 4 бадеми во чаша вода, оставајќи ги преку ноќ, а следното утро ќе ја испиете течноста.

- Advertisement -

Еве зошто треба да го направите тоа:

Ќе го зајакнете вашето срце поради богатството на калиум и магнезиум, добро е за мозокот и мозочните функции, ќе ви даде многу енергија, ќе помогне при проблеми со репро-дуктивниот систем, го регулира кр-вниот притисок и холестеролот, спречува р ак, добро е за коските.
Бадемите се еден од најпопуларните видови јаткасти плодови. Тие се одличен извор на минерали, витамини, протеини, влакна и низа други соединенија кои го подобруваат здравјето на целиот организам.

Спроведени се бројни студии за здравствените ефекти на бадемите, а научниците со секое ново истражување добиваат нови позитивни согледувања. Ние ви откриваме некои од докажаните придобивки на бадемите.

Го намалуваат ризикот од срцеви заболувања:

Бадемите се одличен извор на здрави масти кои го штитат здравјето на срцето и целиот кардиоваскуларен систем. Тие се одличен извор на антиоксидантни соединенија кои го намалуваат ризикот од срцев удар.

Дополнително, бадемите се многу добар извор на витамин Е, флавоноид кој ги ублажува хроничните воспаленија. Тие се одличен извор на минерали како магнезиум, калциум, калиум, бакар, манган и аргинин.

Сите овие соединенија имаат одличен ефект врз здравјето на кардиоваскуларниот систем. Истражувањата покажаа дека бадемите го намалуваат нивото на лош (ЛДЛ) холестерол и го зголемуваат нивото на добар (ХДЛ) холестерол.

Со секојдневно кон.сумирање бадеми, ќе спречите акумулација на плаки во внатрешноста на кр-вните садови, ба затоа тие им се препорачуваат на сите луѓе кои имаат висок кр-вен притисок.

Подобрување на когнитивните функции:

Бадемите се одлични за здравјето и функционирањето на мозокот. Високата содржина на рибофлавин и Л-карнитин ги прави одлични за спречување на воспалителни процеси во мозокот. Претходните истражувања покажаа дека бадемите можат да го намалат ризикот од деменција и Алцхајмерова болест.

Подобрување на здравјето на кожата:

Бадемите се одличен извор на витамин Е и антиоксиданти кои го намалуваат нивото на слободни радикали, ја одржуваат кожата здрава и младешка. Научниците откриле дека бадемите можат да го намалат ризикот од оштетување предизвикано од изложеност на УВ зраци и со тоа да го намалат ризикот од р ак на кожата.

Го намалуваат ризикот од дијабетес:

Бадемите се многу добар извор на мононезаситени масни киселини кои го регулираат нивото на гликоза во кр-вта и го контролираат начинот на кој клетките на телото го користат. Кон.сумирајќи бадеми секој ден, можете да го намалите ризикот од развој на инсулинска резистенција и ненадејни промени во нивото на шеќер во кр-вта.

Ја стимулираат работата на дигестивниот тракт:

Тенката лушпа од бадем содржи пробиотици кои го подобруваат здравјето и го стимулираат дигестивниот тракт. Дигестивниот тракт се состои од голем број добри бактерии кои се неопходни за негово правилно функционирање. Без овие бактерии, ризикот од низа проблеми и потешкотии во работата на дигестивниот тракт се зголемува.

Го намалуваат ризикот од појава на р ак и воспаление:

Бадемите се многу добар извор на антиоксиданти кои го намалуваат нивото на слободни радикали во организмот. Слободните радикали го зголемуваат ризикот од развој на хронично воспаление и клетки на рак. Научниците откриле дека бадемите можат да го намалат ризикот од р ак на дебелото црево, кар-цином и р ак на дој-ка.

Бадемите имаат алкален ефект:

Алкалната храна ја регулира pH вредноста во организмот и го намалува ризикот од низа болести. Го зајакнува имунитетот и го стимулира дигестивниот систем. Претходните истражувања покажаа дека со зголемување на внесот на алкална храна, можете да го намалите ризикот од развој и ширење на клетките на р акот, бидејќи тие не можат да преживеат во алкални услови.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави