Пот и непријатни миризби – Никогаш повеќе: Со овие трикови ќе мирисате свежо!

- Advertisement -

Потта и непријатните миризби не се само летен проблем. Плетена облека? Неколку слоја облека? Премногу жешка и загушлива канцеларија? Да, потта е голем проблем и во зима. Еве како да се ослободите од непријатност и секогаш да мирисате свежо.Зошто потта смрди?
Самата пот не смрди. Она што му дава непријатен мирис на потта се микроорганизми кои нормално живеат на нашата кожа. Но, кога се комбинираат со влажната околина создадена од пот, тие се размножуваат до степен до кој создаваат нус-производ – смрдеа.

Затоа, првото и основно правило за кое постојано да мирисате свежо е: бидете чисти. Ова особено се однесува на следниве зони: пазувите, препоните, стапалата, областа на папокот, гениталиите.На непријатниот мирис на пот влијаат и хормоните, кои особено ги чувствуваат жените кои поминуваат низ хормонална клацкалка секој месец.Како да го намалам мирисот на пот?
Хигиената е, рековме, број еден. Секогаш добро измијте со сапун, исплакнете добро и што е уште поважно, добро исушете ги критичните делови од телото. Дезодорансот, а особено антиперспирансот, треба да се нанесува исклучиво на чисто тело, никогаш на облека.

Кога станува збор за облеката, изберете памучни материјали. Синтетиката често ја апсорбира потта и бактериите од неа. Ниските температури на кои се мијат понекогаш не можат да ги убијат овие микроорганизми, па се случува облеката да не мириса убаво дури и по миењето. Асепсол или јаболков оцет може да помогне.
И диетата влијае на мирисот на потта
Храната што ја јадете, исто така, влијае на мирисот на вашата пот. Ако сакате да избегнете силен мирис на телото, треба да избегнувате кромид и лук, зелка и зелен зеленчук кои се богати со сулфур. Исто така, оние кои јадат многу протеини (месо, јајца, млеко) имаат посилен мирис на телото отколку оние кои балансираат помеѓу јаглехидратите и протеините.
Сепак, не е решение ниту да бидете вегетаријанец, бидејќи исклучиво јадењето храна од растително потекло може да доведе до тоа вашата пот да добие специфичен мирис што потсетува на риба.

- Advertisement -

Како можете секогаш да мирисате свежо?
Постојат два лесни рецепти, со храна што ја имате дома, и го убиваат непријатниот мирис на пот.
Сода бикарбона
Направете паста од соди бикарбона. Измешајте 2 лажици сода бикарбона со една лажица пченкарен скроб. Нанесете ја оваа паста под пазувите, оставете ја околу десет минути. Потоа исплакнете го и продолжете со вообичаената рутина.
Јаболков оцет
Јаболков оцет убива бактерии кои предизвикуваат непријатен мирис на пот. Измешајте 10 ml оцет и 50 ml вода и избришете ги пазувите со овој раствор секоја вечер. Исплакнете го наутро и ставете дезодоранс. Во оваа мешавина можете да додадете и масло од чаево дрво.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави