ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба му

- Advertisement -

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба муДалеку во шумата стоеше стара куќа, речиси трошна. Таму живеела една старица, која живеела сама, била навикната на таков начин на живот и не сакала да оди во град со своите деца.

Еден ден кај старицата дошол нејзиниот најстар внук. Со себе го зеде својот иден животен сопатник. Причината за посетата била бабата да ја запознае и да му го каже своето мислење, што тој многу го ценел.

Кога срдечно ги поздрави, почна да гледа во девојката.Таа беше слаба, убава, вистинска кукла од излогот. Со многу шминка и светол накит на себе. Таа имаше одело што повеќе откриваше отколку што криеше.

- Advertisement -

Само што влегле во куќата, таа со понижување почнала да ја набљудува собата на скромната старица.Тоа воопшто не и се допаднало на бабата. Кога се извиниле, решиле да се вратат во градот.

Бабата, како и сите баби, отиде да им спакува многу работи што ги има секоја селска куќа, за да ги придружува до своите деца. Внукот оди под изговор дека и помага на својата баба, да го слушне нејзиното мислење. Целиот горд ја прашал баба си што мисли.

Знаеш синко, јас сум стара и можеби глупава за овие работи, но знам дека овде во шумата, животните кои се многу мали и слаби, често имаат светли бои на нив, тие се отровни и многу опасни за луѓето. Меѓутоа, има и такви кои само имитираат опасност и всушност се сосема безопасни.

Искрено се надевам дека овој твој е еден од нив и дека нема да те боли многу кога ќе те касне.

ШТО МИСЛИТЕ ЗА СОВЕТОТ НА ОВАА БАБА ДАЛИ Е ИСПРАВЕН? ПИШЕТЕ НИ ВО КО МЕНТАР!

Последни објави

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во февруари

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во февруари Во февруари 2023 година, претставниците на 4 хороскопски знаци ќе имаат среќа во сè. Ова ќе...

Ако сакате вашата пржена риба да се стопи во устата и да добие златна кора, додадете го ова во масло

Ако сакате вашата пржена риба да се стопи во устата и да добие златна кора, додадете го ова во масло Искусните домаќинки секогаш успеваат да...

3-те најзагушливи и опсесивни знаци во Зодијакот

3-те најзагушливи и опсесивни знаци во Зодијакот Љубовта е меѓу најубавите и најпотребните чувства на овој свет. Го среќаваме во најразлични форми и секогаш не...

Уникатно вкусни печени компири во фолија – ќе ги излижете прстите

Уникатно вкусни печени компири во фолија - ќе ги излижете прстите Минатото лето покрај море нарачав јадење со чудно име „Единствоно“. И навистина испадна дека...

Дали јогуртот е корисен за постарите – кога ДА, а кога НЕ

Дали јогуртот е корисен за постарите - кога ДА, а кога НЕ Меѓу најзначајните и најчестите проблеми кај постарите лица се оние поврзани со мускулно-скелетниот...

Поврзани објави

error: Content is protected !!