ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Додека не изгубите некого, не знаете колку вреди

- Advertisement -

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Додека не изгубите некого, не знаете колку вреди
Еден ден, откако сопругот се вратил од работа и легнал на креветот да се одмори, сопругата му проговорила: …

– „Што мислиш да излеземе денес?

– Тој одговори: „Синоќа не спиев доволно, пуштете ме, сакам да спијам“.

- Advertisement -

– Сопругата си рече: „Не е важно, сигурно е уморен“, и го остави да спие.Следниот ден, откако сопругот се вратил од работа и повторно се сместил во кревет со намера да спие, сопругата како вчера влегла во собата и прашала: „Зошто да не излеземе заедно, ми се чини дека е пријатен ден за прошетка“.

– Сопругот дрско одговорил: „Не сум расположен, оставете ме на мира“.

– Сопругата го оставила да дремне мислејќи: „Сигурно нешто му го расипало расположението на работа“.

Така мажот се однесувал цела недела, а сопругата му наоѓала изговори од ден на ден, додека еден ден не дошол дома без да ја најде сопругата во куќата. Беше изненаден, но мислеше дека секој момент ќе се појави. После не ни даде значење на нејзиното отсуство.

Следниот ден, кога се разбудил и видел дека неговата сопруга не се вратила како што тој замислил, погледнал низ куќата и го нашол писмото. Писмото што му го остави сопругата! Тоа гласеше:

„Драга моја, реката на оправдувањето што течеше секој ден пресуши, како и мојата оаза на трпението. Минатата недела беше неделата во која се родив, токму во таа недела сакав да те направам најсреќниот човек на светот. Но ти ме натера да посакаш да не се родиш, затоа што ги изгаси свеќите на љубовта и ја отсече среќата што ја чувствував нас, го уби срцето што сакав да ти го подарам. Така, нека си среќна секоја година, но без јас. Твојата сопруга“.

Тој набрзина отишол во куќата на родителите на неговата сопруга и побарал да разговара со неа. Сепак, таа одговори:

– „Не сум расположен, пуштете ме“.

Мажот забележал дека сопругата и ги повторува зборовите што и ги кажува, па молчел, а потоа жената рекла:

– „Ако не знаете да се грижите за цвеќињата, тогаш не ни берете ги, бидејќи ако берете цвет, тогаш престанете да се грижите за него, тој ќе овене и ќе умре. Јас сум цвет што си го избрал и овениш обидувајќи се да те усреќам. Негувајте го својот цвет пред да овене“.

Инсан не ја знае вредноста на човекот додека не го изгуби, било да е брачен другар, пријател, син или брат.

Преведено и уредено за Акос.ба

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!