Предлог ручек за денеска: Старо италијанско јадење кое се подготвува од почетокот на есента – спремно за 20 минути

- Advertisement -

Предлог ручек за денеска: Старо италијанско јадење кое се подготвува од почетокот на есента – спремно за 20 минути

Едно од најпознатите италијански јадења е токму рижотото.

Со него не ви е потребен леб – само голема чинија свежа салата и имате комплетен оброк, хранлив и здрав за само 20 минути!

- Advertisement -
 • Потребни состојки:
 • 300 гр. тиква
 • 200 гр. ориз
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • 100 мл. бело вино
 • 2 л. бујон
 • 40 гр. путер
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол, бибер
 •  50 гр. пармезан
 •  неколку листови свежа или сува жалфија

Начин на подготовка:
Тиквата излупете ја и исечкајте ја на коцки, а кромидот исечкајте го ситно.

Ставете 2 лажици маслиново масло во тава на оган и кога ќе се загрее, додајте го кромидот, лукот и сечканите листови жалфија и пржете околу половина минута.

Додајте го белото вино, а кога ќе испари, во тавата додајте уште една лажица маслиново масло и ставете ја тиквата да се пржи.

Посолете и пржете 3-5 минути со поклопен капак. Потоа додајте го оризот и промешајте. Додајте една чаша врел бујон и гответе, мешајќи. Полека додавајте го бујонот и повремено мешајте. Важно е бујонот да не испари, но и да не е премногу. Во меѓувреме, лесно изгмечете ја тиквата за да се претвори во пире.

Кога оризот ќе се свари, тргнете го од оган, додајте пармезан, путер и свежо мелен бибер и промешајте.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави