Пример за сите: Директорката на Инфективна, Милена, дознајте со која вакцина ќе се вакцинира

- Advertisement -

Директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ во 24 Анализа рече дека ќе се вакцинира со вакцината на „Астра Зенека“ и потенцираше дека мора да се има доверба во нашиот здравствен систем.

-Мораме да имаме доверба во нашиот систем. Јас ја имам, не само затоа што работа во него. Се потешко ќе ни биде во секоја идна и сегашна ситуација, ако не веруваме во она што го прави здравствениот систем.

-Верувам дека, многу малку верувале и очекувале дека ќе се носиме со работите вака како што се носиме, а јас сметам дека многу професионално и многу добро се носиме, изјави Стевановиќ.

- Advertisement -

Таа во интервју за МИА пред неколку денови изјави дека протколот е детален и точно опфаќа како ќе се попишуваат граѓаните, и оние во изолација, со цел да не се шири вирусот додека овој процес трае.

„Комисијата за заразни болести која навистина е една високо професионален тим на стручњаци со различни специјалности го изготвија протоколот за спроведување на пописот и тоа следејќи ги сите фази на процесот на попишување, од тестирање, преку обучување до спроведувањето на терен, вклучувајќи со посебни дополнителни мерки и за оние, за онаа популација која ќе биде во изолација или ќе биде заболена.

Не можам да предвидам колку од луѓето стравуваат или не стравуваат и дали би ги пуштиле попишувачите. Ако граѓаните се плашат толку колку што барем ни се презентира дека се плашат од ковид-инфекцијата немаше да имаме ние толкави бројки на ковид-заразени. Навистина сметам дека нашето однесување мораме да го донесеме до максимум сериозен однос кон ширењето на инфекцијата и ако се придржуваме до се нема да има проблем ниту за попис, ниту за какво било ширење од друг извор, можен извор или ризик на инфекцијата.

Повеќе од сигурна сум дека кога би се однесувале соодветно секаде од продавница до попис нема да имаме никаков проблем“, “, вели Стевановиќ за МИА.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави