Природно решение за артритис и реума

- Advertisement -

Облозите од свежа зелка се добри, особено во третманот на воспаленија и отоци. Обидете се и бидете упорни. Ставајте облози барем 2 пати на ден и самите уверете се за ефектите

Артритисот и ревматизмот се воспалителни болести кои влијаат на зглобовите, коските и мускулите. Зелката делува противвоспалително и ги ублажува симптомите на овие болести.

Најчесто се користат облози од зелка со ракија, кои се ставаат на проблематичните места. Во народната медицина можат да се најдат записи за пеглање на листови на оваа билка. Уште врели, тие се ставале на деловите од телото погодени од воспалителни процеси.

- Advertisement -

Сокот од зелка се користел како лек за бројни воспаленија, но и за третман на проширени вени. Во третманите се користат облози од памук претходно натопени во сок, кои се виткаат околу нозете.

Како да направите облози

Извадете ги надворешните валкани лисја од главицата на зелката. Извадете го целиот лист, што е можно поголем и измијте го.
Исушете го листот, а потоа отстранете ги жилите со нож.
Ставете го лист од зелка на масата, користејќи сукало или стаклено шише, притиснете го за да ги ослободите соковите.
Ставете го листот од зелка директно на погодениот зглоб или погодената област. Покријте со газа и подигнете го делот од телото на кој е облогот (ако е можно).
Оставете до еден час. Повторете го процесот со друг лист зелка 2-3 пати на ден.
Можете да направите големи топли или ладни облози од зелка. За ладни облози, држете ја зелката во фрижидер пред употреба, за топли, загрејте го листот од зелка во микробранова печка 15-30 секунди. Во вториот случај нема да ви треба сукало бидејќи топлината ќе ги ослободи соковите од зелката.

Фото: Pexels

Последни објави

spot_img

Поврзани објави