Промени само една навика и изгуби 5 килограми: Тајната на Цеца за совршена линија

- Advertisement -

Најлесен начин да изгубите тежина.

Иако Цеца Ражнатовиќ важи за една од најубавите пејачки, таа, како и повеќето жени, се случува малку да се опушти и тоа да се одрази на нејзината фигура. Како што самата вели, се здебелила 5 килограми во изминатите неколку месеци, но благодарение на само една мала промена, успеала да ја врати идеалната тежина.
Имено, таа само го смени пристапот кон храната.

„Целосно го сменив начинот на размислување за мојата диета. Не станува збор за тоа дали ќе ослабам, туку за јадење здрава храна”, рече Цеца и додаде:

- Advertisement -

„Никогаш не сум имал проблем со телесната тежина, бидејќи мојата генетика е одлична. Сепак, пред извесно време почнав да добивам тежина. Се соочив со себеси и си реков дека сакам, пред сè, да живеам поздраво! Посетив одличен нутриционист, постојано ми зборуваше: „Ајде Цеки, дозволи ми малку да ја поправам твојата исхрана“ и секогаш наоѓав изговори дека не ми треба мене тоа. Бев уверена дека здраво се храна, а покрај тоа постам за секој пост.
На крајот сфатив дека сакам промена, ја поканив и заедно направивме план за исхрана. Бидејќи обожавам месо и салата, мојата диета се базира на тоа“, вели Цеца, додавајќи дека понекогаш има потреба од слатки работи, но таа исто така најде решение за тоа:

– Кога ми се јаде нешто слатко, јадам, но според рецептот на нутриционист. Верувале или не, постои рецепт за здрав овошен пудинг. Исто така е важно да бидете умерени во сè. И, ако јадете нешто што не треба, важно е утре да се вратите на вашиот режим, а не да кажувате: „Ќе почнам од понеделник“.

Ако почувствувате ненадеен глад, пијте чај од ѓумбир бидејќи ви дава чувство на ситост.

Еве како изгледаат нејзините оброци за еден ден:

Појадок: Овесна каша со овошје и семиња

Ручек: Риба и зелена салата

Вечера: Потаж од тиква

извор:stil.kurir.rs

Последни објави

spot_img

Поврзани објави