Пронајдено писмо старо 50 години – девојчето кое го напишала погодила што ќе се случува во иднина

- Advertisement -

Во стар тросед е пронајдено писмо од 1969 година во кое девојче опишува како го гледа животот во иднина, а нејзините „предвидувања“ главно се исполнија.

Писмото го пронашле сопружниците Роза и Питер Бекертон за време на реставрацијата на старо парче мебел, а авторот, тогаш ученичка, не е познат. Датумот на есејот е 23 февруари 1969 година, а според „Сан“, писмото го напишала 11-годишно девојче која имала задача да напише каков би бил животот во 1980 година.

Девојчето претпоставило дека ќе постои видео повик, но некои работи сè уште не се реализирани, како што се добивањето на сите оброци од гума за џвакање. Телефонот беше квадратна кутија со слушалки одозгора. Но, сега можете да ги видите луѓето со кои разговарате. Има екран каде ги гледате, нешто како телевизија, напишала во писмото кое еден од нејзините наставници го прегледал и ги означи корекциите со црвена боја.

- Advertisement -

Сè се смени од мојата 11 година и кога отидов на училиште. Телевизијата денес е голем екран што го контролираме со седење и притискање на копчињата на задниот дел од столот. Јас сум мажена и работам во банка, заработувам пари.Јас секогаш го сакав тоа. Мојот сопруг доаѓа наскоро дома. Но, јас не морам да готвам за него како што тоа го правевме во 1969 година. Сè што треба да јадеме е гума за џвакање. Можеби мислите дека немаме доволно, но вие повторно грешите затоа што парче гума за џвакање е храна. Џвакаш и ја чувствуваш храната. Еве го мојот сопруг. Притиснете го копчето, мила. Нашата врата е електрична и така се отвора, напиша автор, кој сега треба да има околу 62 години.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави