ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ! Печено пиле со компири и соја сос

- Advertisement -

Потребни состојки:

 • 1 пиле поголемо
 • сол .. бибер пипер
 • соја сос
 • 2 лажици кајмак
 • малку мелен пипер
 • 3 чешниња лук
 • масло Гарнир
 • зеленчук
 • компири
 • моркови
 • карфиол
 • тиквички

Подготовка:

Исечете го пилешкото на долниот дел каде што е месото, па премачкајте го и посолете го добро. Истурете 2 лажици соја сос во сад.

- Advertisement -

Сомелете го лукот и оставете го во малку вода да отстои, а потоа додадете ја само течноста во сосот од соја. Вметнете мл. црвен пипер, мелен пипер, малку масло и се меша.

Премачкајте го пилешкото со тоа и на крај премачкајте со две лажици кајмак. Истурете ја остатокот од маринадата во зеленчукот, кој го пресекувате на поголеми парчиња.

Подмачкајте ја тркалезната тава со малку четка и масло и наредете го зеленчукот. Над ставете ја решетката жица и пилешкото складирано одозгора.

Печете на 200 степени околу еден час, доколку е потребно, и оставете го пилешкото убаво да се пече, а зеленчукот да порумени. Совршенство …

Добар апетит, доколку ви се бендиса рецептот СПОДЕЛЕТЕ СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави