Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

- Advertisement -

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…Маслото од лаванда уште се нарекува и ‘мајка на сите етерични масла’. Освен тоа, ова чудесно растение помага во смирување многубројни тегоби.

Од оваа билка се прават чаеви, етерични масла, омекнувач за алишта, но се користи и за инхалација. Етеричното масло од лаванда нема штетни дејствија, можат да го користат и постари и помлади и помага за многубројни тегоби и заболувања.

Ако не сте знаеле, лавандата е одличен сојузник во бробата против алергии, астма, бронхитис, воспаление на грлото, инфекција на усната шуплина, кашлица, воспаление на синусите, конјунктивитис, мигрена, главоболка, изгореници, исеченици, депресија, стрес, хипертензија, лош здив и варење.

- Advertisement -

Лавандата исто така има силни антисептички својства. Маслото од лаванда може да биде одлично средство за дезинфекција и добра замена за алкохол. Освен тоа, лавандата може да ја смири иритираната кожа и затоа се препорачува како природно средство за регулирање на масна кожа, акни, псоријаза, егзема и дерматитис.

Кога се меша со други билки како камилица и рузмарин, дејството е посилно.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави