Рецептите на баба Ванѓа: За лекување на сите болести постои билка

- Advertisement -

Баба Ванѓа, иако била слепа, видела повеќе отколку што виделе другите – детали од минатото и детали на иднината. Нејзините пророштва сè уште се случуваат и денес.
Сè што е потребно за лекување е околу нас, природата ни даде сè”, рече Ванѓа. Таа не бела против докторите и стандардната медицина, освен ако се работело за нејзе. Сепак, честопати предупредувала дека синтетичките лекови се лоши и опасни.

Како монахот Гаврило ги лечел сите болести со билки : Еве зошто луѓето некогаш биле поздрави!
Таа длабоко верувала дека најважната рамнотежа во телото треба да ја постигнеме сами и со она што ни го дала земјата, така што постои и билка за секоја болест.

Екцема (рецепт 1): Варете го цветот на цвеќето и натопете го местото со осип на кожата.

- Advertisement -

Екцема(рецепт 2): Измешајте мала чаша масло со мала чаша оцет. По капењето, подмачкувајте ги заболените места на телото. Се нанесува само на волна (не со прстите или крпа).

Екцема (рецепт 3): Исцедете сок од сапун. Измијте ги болните места, исчистете ги со алкохол .

Екцема (рецепт 4): Излупете 30 ореви ореви, додадете рибино масло и промешајте. Исчистете ги погодените места и подмачкајте ги со оваа мешавина. Држете го надолу!

Ж

Жолчка (рецепт 1): Јадете две круши дневно и пијте компота од дива круша, без шеќер.

Жолтица: Штом се појави болеста, пијте еден сок од лимон секое утро на празен стомак, измешан со лажица сода бикарбона.

З

Запек: Испечете едно јаболко и прелијте го со карамела. Изедете ја ладна.

И

Израстоци, на вашите раце: Потопете ја волната во јаболков оцет и попрскајте со размачкана темјан и ставете ја како дополнување на вашата рака.

Израсток, на грб: Потопете ја волнената ткаенина во јаболков оцет, попрскајте ги со мастило за темјан и ставете го како потпора на грбот.

Испукани потпетици: Наместо вода, пијте чај од ‘рж.

Испукани раце: Чувајте ги во млака вода каде што претходно сте провариле бибер. Повторете два до три пати.

Ишијас: Сунчајте се во текот на летото.

J

Јајници, воспаление (рецепт 1): Згответе свежа зелка, и полијте го со млеко. Жената треба да застане извесно време над пареата.

K

Кашлица, долгогодишна, за пушачи: Печете печурки во млеко. Пијте една чаша неколку пати на ден.

Кашлица, силна (рецепт 1): Во половина литар вода се подготвуваат четири ореви во лушпа, цвеќиња од супа и мед. Пијте по една лажица три пати на ден.

Кашлица, силна (рецепт 2): Пијте чај од ленено семе седум дена.

Колено, болка: Потопете го домашниот квасец во малку топло млеко и нека се крене и впие на ленената ткаенина и посипете со амонијак хлорид. Завиткајте го коленото и оставете го завесата преку ноќ. Повторете три ноќи по ред.

Колитис: Пациентот треба да пие двапати дневно и да избегнува да има масна храна двапати дневно.

Коса, за да биде густа и сјајна: Варете ги лисјата од ореви. Измијте ја миената коса со оваа течност.

Крвен притисок, висок (рецепт 1): Ставете сад од пченкарно брашно во сад и истурете топла вода се до врвот. Нека одстои една ноќ. Во утринските часови пијте само вода на празен стомак, не мешајте го талогот.

Крвен притисок, висок (рецепт 2): Ставете 500 g вода во сад од исушени листови од пченица и варете додека половина од течноста не испари. Ова е дневна количина на течност што ја пиете наутро и навечер на 100 милилитри. Ако притисокот е многу висок, пијте во утринските часови на празен стомак.

Крвен притисок, висок (рецепт 3): Ставете сад од исушени бел грав во сад и истурете го со ладна вода на врвот. Оставете го преку ноќ и пијте само течност наутро на празен стомак.

М.

Мигрена: Ставете 3 лажички анасон во 600 милилитри врела вода и варете пет минути. Пијте три пати на ден мала чаша пред јадење.

Мускул истегнат: Потопете ги рацете до рамениците во водата во која претходно сте вареle зелена салата и додадете лажица сода бикарбона.

Метаболизам, нарушување: Во утринските часови, испијте една лажица лук попрскана со топла вода.

Метаболизмот, да се забрза: Во 600 милилитри вода, стави една лажица Исландски мов и гответе се додека половина од водата не испари. Пијте најмалку еден месец три пати на ден откако ќе јадете.

Мокрење, кај деца и возрасни: Во две чаши вода, гответе путер, околу пет минути. Пијте наутро и во вечерните часови мала чаша.

Мачнини и гадење: Пијте чај од бела скуша.

Н

Воспален и надуен стомак: Пијте чај од растенија од ливади и само минерална газирана вода.

Несоница (рецепт 1): Земете мед секоја вечер пред спиење.

Несоница (рецепт 2): Ставете сушено сено во перница и така спијте.

Несоница (рецепт 3): Ставете го исушениот хмељ во перничето и така спијте.

Несоница (рецепт 4): Земете една лажица шеќер пред спиење и да пиете чаша вода.

О

Отечени места на телото: Земете памучна крпа, посипете со прав темјан, натопете чај од бел синап и премачкајте ги со мед. Ставете го на отечени места.

Очните капаци, воспаление: Направете дебел бумбарен пијалок. Земете памучни влошки и натопете ги и потоа ставете ги на очните капаци. Поставете со тампони околу два часа и повторете ја постапката доколку е потребно

. П

Плекситис – тешка болка во рацете (рецепт 1): За волнена ткаенина, ќе се применуваат оцет и здробени темјан. Ставете го на болно место и повторете ја постапката додека болката не помине.

Плексусситис (рецепт 2): Земете лист од врба и ставете го на болно место.

Плинови (гасови) во стомакот (рецепт 1): Пијте чај од мајчина душица.

Плинови (гасови) во стомакот (рецепт 2): Јадете три маслинки со секој оброк.

Подуен стомак: Пијте чај од зелено нане неколку пати на ден.

Пневмонија (рецепт 1): Пијте ленено семе седум дена. Не пијте ладна вода.

Простата, воспаление: Исечете јаглени од изгорено липово дрво. Пијте го како чај седум дена .

Проширени вени (рецепт 1): Ставете го садот со зелени ореви и истурете ги во масло. Оставете ја смесата 40 дена на сонце, а потоа мачкајте ги болните места се додека не ја искористите смесата.

Попуштени вени (рецепт 2): Носете памучни чорапи и пешаче наутро по планина или ливада. Кога чорапите се добро натопени, оставете ги на нозе и нека се сушат на сонце.

Р

Рани (рецепт 1): Побрзо заздравуваат ако се намачкани со кантарион. Маслото од кантарион е одлично и за рани кои крварат.

Рани (рецепт 2): Мачкајте со смеса која се состои од лажица свинско, мед и сода бикарбона. Секојдневно јадете целер салата.

С

Синуси(рецепт 1), Во текот на денот по два или три пати ставете по три капки изрендан корен од циклама.

Синузитис (рецепт 2): Секоја ноќ ставете секоја капка кравјо млеко во двете ноздри.

Т

Температура :Варете кисело грозје во вода, а потоа полијте го болниот. Потоа, подмачкајте го со свинско масло и пастило.

Труење со риби: Лажичка од мастика помешајте во чаша вода и напијте се.

Х

Хемороиди, надворешни: Сварете бибер во голема количина на вода, па седнете во када и искористете го како купка.

Ч

Чир(Рецепт 1): Направете мала торта од рендано брашно, млеко и свежо сирење. Ставете се на болно место преку ноќ.

Чир (рецепт 2): Додајте половина килограм ржано брашно на 100 грама сирење и чаша млеко. Донесете го тестото врз памучна крпа и ставете го на болно место три ноќи по ред.

Ш
Шуга: Сок од лук.

А

Акни: Пред спиење, натопете крпа или газа со вода во која предходно сте свариле маточина, бозел и сапуница ( белонога)

Алергија: Една малечка лажичка сушен пелин натопено во мала чаша ладна вода и оставете ја во текот на ноќта, и пијте три пати дневно после јадење измешана со малку мед. За да се спречи алергијата: пијте една чаша пелин вино дневно за време на пролетта.

Анемија: Земете 100 грама сушени печурки. Посипете половина лажица од овој прав во чаша со свежо овчо млеко и пијте еднаш дневно. За попријатен вкус можете да додадете малку мед.

Артритис (рецепт 1): Во поголемо количество вода сварете циклами(Cyclamen hederifolium) . Истурете ја оваа смеса во бањата и кога ќе се олади влезете во кадата. Водата треба да го покрива целото тело. Останете во кадата додека не се излади. Постапката треба да се повтори 10 пати, но истата мешавина на чај може да се користи два пати.

Артритис (рецепт 2): Сварете 20 корени циклама во 10 литри вода. Секое утро и секоја ноќ прво ги натопувате нозете, а потоа вашите раце , и на крај истурете ја на главата три пати.

Артритис (болки во зглобовите): Сварете слатки папрат и оставете да се излади, а потоа натопете ги вашите раце во водата. Повторувајте го секоја вечер 10 дена.

Астма : Прелијте со вода 40 главици црвен кромид додека не омекнат. Додадете половина литар масло и истријте го. Секоја утро попрскајте ја смесата и секоја вечер земајте една лажица од ова пире на празен стомак.

Б

Болка во грбот (рецепт 1): Намачкајте го грбот со мед, така што за време на масажа, кожата да ја влечете нагоре.
Болка во жолчката (придружена со гадење и повраќање после јадење мрсна храна): Измешајте сок од половина лимон со мала лажичка сода бикарбона и испијте го.

Болки во грбот: Направете домашен “фластер” за болка – што треба две белки од јајце, една лажичка рендан домашен сапун и пакет од кршен бел темјан. Нанесете ја мешавината на волнена ткаенина, завиткајте ја задната страна и држете додека не падне фластерот (еден до два дена).

Болка во нозете: откако ќе ги измиете со млака вода, намачкајте ги со свинска маст облечете лесни памучни чорапи и преспијте со нив.

Болка во стомакот (рецепт 1): Подгответе чај од босилек, камилица и нане. Во 600 милилитри вода, ставете една лажица чај во вода да изврие три минути. Пијте по една мала чаша по оброкот.

Болка во стомакот (рецепт 2): Секојдневно џвакајте лист од црвена детелинка и голтајте го сокот, но никако листот .

Бронхит ( воспаление ) : Провријте ловоров лист во 100 милилитри вода се додека половина од водата не испари, три пати на ден пијте по една супена лажичка

Г

Гастритис (рецепт 1): Секое утро пијте чаша чај од бела врба на празен стомак. Потоа пијте чаша млеко.

Гастритис (рецепт 2): Пијте чај од трошкота (кучешка трева).

Главоболка: Измијте ја главата во водата во која претходно ќе превриете анасон.

Главоболка (втор рецепт): Додајте 3 лажички анасон до 600 милилитри зовриена вода и варете пет минути. Пијте три пати на ден за мала чаша пред јадење.

Главоболка и немирен сон: Во два до три литри вода, се вари еден или два лисја од агавата, а потоа истурете ја врз главата и телото неколку пати во вечерните часови.

Главоболка со болка во уши: Направете карамела од една лажица шеќер. Кога ќе смесата ќе биде со потемна боја, истурете една чаша ладна вода, промешајте и пијте штом карамелата целосно се раствори. Пијте една до две чаши дневно.

Гласни жици, воспаление: Направете вежба за грло со триење на пелин, јаболковици и линкар.

Габа на нозете и непријатен мирис: Секоја ноќ ги триеш нозете во водата каде што го провриете босилекот.

Габи на ноктите: Згответе силно кафе и неколку пати натопете ги прстите во кафето.

Грло, воспалено : Направете чај од мајчина душичка, и камилица. Пијте во текот на денот.

Д

Дуење / раст на телото: Измешајте пчелин восок, млечен фитил и ракија. Ставете ја оваа мешавина на погодената област.

Дуењето / зголемување на градите: Истурете 100 g млеко во половина килограм рендано брашно. Ќе добиете тесто што треба да се стави на ткаенина и така да го ставите на болно место три ноќи по ред.

Екцема (рецепт 1): Варете го цветот на цвеќето и натопете го местото со осип на кожата.

Екцема(рецепт 2): Измешајте мала чаша масло со мала чаша оцет. По капењето, подмачкувајте ги заболените места на телото. Се нанесува само на волна (не со прстите или крпа).

Екцема (рецепт 3): Исцедете сок од сапун. Измијте ги болните места, исчистете ги со алкохол .

Екцема (рецепт 4): Излупете 30 ореви ореви, додадете рибино масло и промешајте. Исчистете ги погодените места и подмачкајте ги со оваа мешавина. Држете го надолу!

Ж

Жолчка (рецепт 1): Јадете две круши дневно и пијте компота од дива круша, без шеќер.

Жолтица: Штом се појави болеста, пијте еден сок од лимон секое утро на празен стомак, измешан со лажица сода бикарбона.

З

Запек: Испечете едно јаболко и прелијте го со карамела. Изедете ја ладна.

И

Израстоци, на вашите раце: Потопете ја волната во јаболков оцет и попрскајте со размачкана темјан и ставете ја како дополнување на вашата рака.

Израсток, на грб: Потопете ја волнената ткаенина во јаболков оцет, попрскајте ги со мастило за темјан и ставете го како потпора на грбот.

Испукани потпетици: Наместо вода, пијте чај од ‘рж.

Испукани раце: Чувајте ги во млака вода каде што претходно сте провариле бибер. Повторете два до три пати.

Ишијас: Сунчајте се во текот на летото.

J

Јајници, воспаление (рецепт 1): Згответе свежа зелка, и полијте го со млеко. Жената треба да застане извесно време над пареата.

K

Кашлица, долгогодишна, за пушачи: Печете печурки во млеко. Пијте една чаша неколку пати на ден.

Кашлица, силна (рецепт 1): Во половина литар вода се подготвуваат четири ореви во лушпа, цвеќиња од супа и мед. Пијте по една лажица три пати на ден.

Кашлица, силна (рецепт 2): Пијте чај од ленено семе седум дена.

Колено, болка: Потопете го домашниот квасец во малку топло млеко и нека се крене и впие на ленената ткаенина и посипете со амонијак хлорид. Завиткајте го коленото и оставете го завесата преку ноќ. Повторете три ноќи по ред.

Колитис: Пациентот треба да пие двапати дневно и да избегнува да има масна храна двапати дневно.

Коса, за да биде густа и сјајна: Варете ги лисјата од ореви. Измијте ја миената коса со оваа течност.

Крвен притисок, висок (рецепт 1): Ставете сад од пченкарно брашно во сад и истурете топла вода се до врвот. Нека одстои една ноќ. Во утринските часови пијте само вода на празен стомак, не мешајте го талогот.

Крвен притисок, висок (рецепт 2): Ставете 500 g вода во сад од исушени листови од пченица и варете додека половина од течноста не испари. Ова е дневна количина на течност што ја пиете наутро и навечер на 100 милилитри. Ако притисокот е многу висок, пијте во утринските часови на празен стомак.

Крвен притисок, висок (рецепт 3): Ставете сад од исушени бел грав во сад и истурете го со ладна вода на врвот. Оставете го преку ноќ и пијте само течност наутро на празен стомак.

М

Мигрена: Ставете 3 лажички анасон во 600 милилитри врела вода и варете пет минути. Пијте три пати на ден мала чаша пред јадење.

Мускул истегнат: Потопете ги рацете до рамениците во водата во која претходно сте вареle зелена салата и додадете лажица сода бикарбона.

Метаболизам, нарушување: Во утринските часови, испијте една лажица лук попрсканa со топла вода.

Метаболизмот, да се забрза: Во 600 милилитри вода, стави една лажица Исландски мов и гответе се додека половина од водата не испари. Пијте најмалку еден месец три пати на ден откако ќе јадете.

Мокрење, кај деца и возрасни: Во две чаши вода, гответе путер, околу пет минути. Пијте наутро и во вечерните часови мала чаша.

Мачнини и гадење: Пијте чај од бела скуша.

Н

Воспален и надуен стомак: Пијте чај од растенија од ливади и само минерална газирана вода.

Несоница (рецепт 1): Земете мед секоја вечер пред спиење.

Несоница (рецепт 2): Ставете сушено сено во перница и така спијте.

Несоница (рецепт 3): Ставете го исушениот хмељ во перничето и така спијте.

Alarm clock on night table showing 3 a.m.
Несоница (рецепт 4): Земете една лажица шеќер пред спиење и да пиете чаша вода.

О

Отечени места на телото: Земете памучна крпа, посипете со прав темјан, натопете чај од бел синап и премачкајте ги со мед. Ставете го на отечени места.

Очните капаци, воспаление: Направете дебел бумбарен пијалок. Земете памучни влошки и натопете ги и потоа ставете ги на очните капаци. Поставете со тампони околу два часа и повторете ја постапката доколку е потребно

П

Плекситис – тешка болка во рацете (рецепт 1): За волнена ткаенина, ќе се применуваат оцет и здробени темјан. Ставете го на болно место и повторете ја постапката додека болката не помине.

Плексусситис (рецепт 2): Земете лист од врба и ставете го на болно место.

Плинови (гасови) во стомакот (рецепт 1): Пијте чај од мајчина душица.

Плинови (гасови) во стомакот (рецепт 2): Јадете три маслинки со секој оброк.

Подуен стомак: Пијте чај од зелено нане неколку пати на ден.

Пневмонија (рецепт 1): Пијте ленено семе седум дена. Не пијте ладна вода.

Простата, воспаление: Исечете јаглени од изгорено липово дрво. Пијте го како чај седум дена .

Проширени вени (рецепт 1): Ставете го садот со зелени ореви и истурете ги во масло. Оставете ја смесата 40 дена на сонце, а потоа мачкајте ги болните места се додека не ја искористите смесата.

Попуштени вени (рецепт 2): Носете памучни чорапи и пешаче наутро по планина или ливада. Кога чорапите се добро натопени, оставете ги на нозе и нека се сушат на сонце.

Р

Рани (рецепт 1): Побрзо заздравуваат ако се намачкани со кантарион. Маслото од кантарион е одлично и за рани кои крварат.

Рани (рецепт 2): Мачкајте со смеса која се состои од лажица свинско, мед и сода бикарбона. Секојдневно јадете целер салата.

С

Синуси(рецепт 1), Во текот на денот по два или три пати ставете по три капки изрендан корен од циклама.

Синузитис (рецепт 2): Секоја ноќ ставете секоја капка кравјо млеко во двете ноздри.

Т

Температура :Варете кисело грозје во вода, а потоа полијте го болниот. Потоа, подмачкајте го со свинско масло и пастило.

Труење со риби: Лажичка од мастика помешајте во чаша вода и напијте се.

Х

Хемороиди, надворешни: Сварете бибер во голема количина на вода, па седнете во када и искористете го како купка.

Ч

Чир(Рецепт 1): Направете мала торта од рендано брашно, млеко и свежо сирење. Ставете се на болно место преку ноќ.

Чир (рецепт 2): Додајте половина килограм ржано брашно на 100 грама сирење и чаша млеко. Донесете го тестото врз памучна крпа и ставете го на болно место три ноќи по ред.

Ш
Шуга: Сок од лук.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави