(Рецепт)РУСИТЕ ГИ ПИЈАТ СЕКОЈДЕН ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ: А ќе го направите истото, кога ќе видите КОЛКУ ГО ШТИТИ ИМУНИТЕТОТ

- Advertisement -

Русите, кои редовно прибегнуваат кон народни лекови, дури и кога нема здравствени проблеми, ги пијат овие чаеви секој ден за да го зајакнат организмот

Овој период од годината нашиот одбранбен систем обично опаѓа, а овие руски чаеви за имунитет ќе нѐ заштитат од болести.

Домашните, народни чаеви поволно делуваат на функционирањето на целиот организам. Ги нарекуваме пијалоци од народната аптека, исклучително се здрави и може да се пијат без дозвола од лекар, освен во екстремни случаи кога не се препорачува комбинирање со одредени лекови.

- Advertisement -

Иако секој чај е особено „добар“ за одреден проблем, сите тие имаат нешто заедничко – помагаат во зајакнувањето на одбранбениот систем на организмот.

А овој ефект е најизразен во само три вида чај. Русите, кои редовно прибегнуваат кон народни лекови, дури и кога нема здравствени проблеми, ги пијат овие чаеви секој ден за да го зајакнат организмот.

ЧАЈ ОД МОРСКИ ТРН Бобинките од морскиот трн се богати со витамини и хранливи материи, го зајакнуваат имунолошкиот систем и помагаат во „лечење“ на настинки, запек и кардиоваскуларна дистонија.

Се бори против инфекции и воспаленија, ја подобрува функцијата на мозокот, па дури и помага при предвремено стареење. Бонусот е што навистина го подигнува расположението и ја „лечи“ летаргијата и депресијата кои се типични во овој период.

Скршете 100 гр од морски трн, бобинки. Додадете 2 лажици цимет, мед и анасон. Содржината прелијте ја со врела вода. Се остава да отстои 5-7 минути и се пие.

Чај од липа Липата има антиинфламаторно, диуретично и аналгетско дејство, а чајот од ова растение помага при лекување на настинки. Во 2 dl зовриена вода ставете 1 лажица голема суви листови липа. Добро затворете и оставете да отстои околу 25 минути, а потоа испијте.

Чај од куркума Индискиот зачин куркума има бројни лековити својства, антиоксидантни, антиинфламаторни, антивирусни, антибактериски и антигабични. Сварете 1 литар вода, а потоа додадете 1 лажица куркума. Оставете да се крчка 10 минути. Процедете го напитокот и пијте по 1 чаша 2-3 пати на ден.

Последни објави

ФОТО: Kоњ оставен на тераса во центарот на Скопје

ФОТО: Згрижен коњот оставен на тераса во центарот на Скопје Полицијата во текот на вчерашниот ден добила неколку пријави од граѓани дека во Дебар Маало...

Овој лав живеел окован со ланци цели 20 години – Погледнете го моментот кога е ослободен

Овој лав живеел окован со ланци цели 20 години – Погледнете го моментот кога е ослободен Иако во Перу по закон не е дозволено да...

Четири начини за отстранување на ’рѓа- делува брзо и ефикасно

Четири начини за отстранување на ’рѓа- делува брзо и ефикасно Голем број предмети, како во домаќинството така и во градината се склони кон ‘рѓосување. За да...

Цел живот ја користиме погрешно – фиоката на шпоретот има многу корисна намена

Иако многумина од нас воопшто не ја користата, или едноставно ја користат за непотребни нешта, фиоката на шпоретите кои се од постарите модели, има...

Ќерко драга овие 3 работи немој да ги трпиш во животот: Поучно писмо на една мајка

Да душо, знам дека мислиш дека сум стара. И јас грешев низ годините. Дали некогаш ми прости за таа ужасна роденденска торта што се...

Поврзани објави

error: Content is protected !!