(Рецепт)Сируп од бозел: Домашен бабински рецепт за сок со вкус на пролетта

- Advertisement -

Сируп од бозел: Домашен бабински рецепт за сок со вкус на пролетта
Бозелот е пролетно растение, чиј мирис и арома нè тера да го складираме и за наредните месеци. Најпопуларните варијанти за консумација на цветот од бозел се како дел од смесата за палачинки или во облик на сируп и чај.

Бозеловите цветови се берат на сончево време и тоа само оние кои се потполно расцветани. Внимавајте каде го берете бозелот – загадените места и каналите никако не се добра опција, па затоа обидете се да пронајдете некоја изолирана грмушка од оваа мирисна и лековита мајска убавица.

Рецептот за сируп од бозел е мерка за отприлика 4 литри сируп – слободно прилагодете ги количините според Вашите потреби. Тоа значи дека на 10 цветови се користат еден литар вода, еден килограм шеќер и еден лимон, односно на 100 цветови ќе Ви бидат потребни 10 литри вода, 10 килограми шеќер и 10 лимони, по можност непрскани.

- Advertisement -

Исто така, ќе Ви бидат потребни и поголем сад и повеќе стаклени шишиња со затворачи. Што се однесува до полесната варијанта на овој рецепт со помалку шеќер, едно имајте на ум – шеќерот е природен конзерванс, а со намалување на неговата количина при припремата, ризикувате од краток рок на сирупот.

Потребни состојки:

• 30 цветови бозел

• 3 литри вода

• 400 гр. лимонска киселина

• 3 лимони

• 3 килограми шеќер

Подготовка:

1. Потопете ги цветовите од бозел во вода, а потоа додадете ја лимонската киселина и лимонот, исецкан на кришки. Добро промешајте и оставете да одстои 24 часа на студено и темно место.

2. Наредниот ден, процедете ја течноста, а потоа додадете го шеќерот и добро промешајте. Оставете да одстои уште 24 часа, со повремено мешање.

3. По 48 часа, сирупот е спремен за складирање во стаклените шишиња. На овој начин можете да го чувате сирупот од бозел и до година дена, добро затворен на студено и темно место.

Последни објави

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

За две минути, забите ќе ви станат бели и сјајни како бисери (Видео)

За две минути, забите ќе ви станат бели и сјајни како бисери (Видео) За само две минути, забите ќе ви станат бели и сјајни како...

ИЗЛЕГОЛ ОД СТАНОТ И ПОВЕЌЕ НЕ СЕ ВРАТИЛ: 15 години никој ништо не знаеше за него, а потоа следеше ШОК!

ИЗЛЕГОЛ ОД СТАНОТ И ПОВЕЌЕ НЕ СЕ ВРАТИЛ: 15 години никој ништо не знаеше за него, а потоа следеше ШОК! Секоја година јавноста е шокирана...

Поврзани објави

error: Content is protected !!