РЕЦЕПТ ЗА САРМА НА НАЈПОЗНАТИОТ ГОВАЧ ОД ЈУГОСЛАВИЈА: Секој што ја подготвил по негов совет, тврди дека НИКОГАШ не пробал ПОДОБРО

- Advertisement -

РЕЦЕПТ ЗА САРМА НА НАЈПОЗНАТИОТ ГОВАЧ ОД ЈУГОСЛАВИЈА: Секој што ја подготвил по негов совет, тврди дека НИКОГАШ не пробал ПОДОБРО.Стево Карапанџа е најпознатиот југословенски готвач, во чии јадења уживаат бројни јавни личности, а благодарение на неговите рецепти нашите трпези се уште се украсени со вкусни јадења.

Стево Карапанџа важи за еден од најдобрите готвачи од поранешна Југославија, кој пред повеќе од три децении вовел сосема поинаков поглед на готвењето. Бројни познати личности уживаа во неговите специјалитети, но тој секогаш нагласуваше дека за сите готви исто, со многу љубов. Сите и денес ги обожаваме неговите рецепти, особено оној за неговата позната сарма.

Меѓу неговите омилени јадења се гравот, но штом ќе направите сарма на начин на Карапанџа, никогаш нема да пробате друга!

- Advertisement -

Состојки:

 • 100 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1-2 лажици ситно сечкана сланина
 • 1 главица кисела зелка околу 1 кг
 • 500 гр мелено мешано месо, по можност од врат
 • 2 лажици ситно сечкан магдонос лисја
 • 1 јајце
 • малку сол и бибер
 • 1 лажица суви зачини
 • малку лути мелени пиперки
 • 1 ловоров лист
 • Ребра или колбаси
 • 1 лажица мелен сладок пипер
 • 2 лажици доматен концентрат Посипете
 • малку масло
 • 1 поголем кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка црвена слатка пиперка

Како се подготвува нашиот познат готвач?

Оризот сварете го до половина, а за тоа време на малку масло продинстајте го кромидот, кога кромидот ќе порумени, додадете го сечканиот лук.

Во месото што го ставивте во длабок сад додадете магдонос, варен ориз, јајце, сол и бибер, па сувите зачини и малку лута пиперка, а кога ќе го додадете динстаниот кромид убаво измешајте ја смесата. После тоа, подгответе ја киселата зелка, одвојте ги листовите, извадете ги тврдите делови и добро измијте ги,

Наполнете ги листовите зелка со половина фил и извртувајте. Повторете ја постапката додека не го потрошите месото. Потоа во тенџерето во кое ќе ја сварите сармата, вметнете половина од сечканата зелка и врз неа ставете ја сармата која треба густо да се нареди. Врз сармите се става ловоров лист, ребра или некое суво месо, се прекрива со остатокот од сечканата зелка, се додава мелен пипер и доматниот концентрат, па се прелива вода да се покрие се.

Гответе два до три часа, по потреба додавајќи вода повремено. Кога сармата е готова, од горенаведените состојки направете сос така што на неколку капки масло ќе ги пропржите кромидот, лукот и црвената пиперка, сето тоа соединете го и додадете го во течноста во која се сварила сармата.

Прелијте ја со сармата, оставете ја уште малку да се крчка и вашето јадење е подготвено за консумирање.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави