Рецепт од Др. Несторовиќ за употреба на сода бикарбона: Го намалува стресот, воспалителните процеси, киселоста во стомакот

- Advertisement -

Рецепт од Др. Несторовиќ за употреба на сода бикарбона: Го намалува стресот, воспалителните процеси, киселоста во стомакот Денешниот медицина лечи воспаление со давање лекови. Но, има се поголем доказ дека ова може да се постигне со стимулација на други работи.

Д-р Бранимир Несторовиќ често зборува за позитивните својства на сода бикарбоната и можностите за нејзина примена кога станува збор за здравјето, но и за секаков вид дезинфекција. Тој го препорачува овој чудесен прав за чистење на работниот и просторот за живеење, но и за чистење на телото и подигнување на имунитетот.

Несторовиќ признава дека, откако првпат ги спомена придобивките од сода бикарбона, дури 90% од прашањата што луѓето му ги поставуваат се за тоа. Тој не го крие задоволството од интересот за користење на оваа супстанца, бидејќи сода бикарбоната е негова, како што вели, „омилено средство за многу работи“.

- Advertisement -

Тој објаснува дека воспалението е основа на повеќето модерни болести денес.

„Воспалението најчесто е реакција на телото на стрес. Денешната медицина лечи воспаление со давање лекови. Но, има се поголем доказ дека ова може да се постигне со стимулација на вагусниот нерв. Вагусот е познат како „скитачки нерв“, бидејќи има многу гранки кои започнуваат од малиот мозок и мозочното стебло, а завршуваат во срцето и скоро сите висцерални органи. Германскиот физиолог Ото Лееви откри во 1921 година дека стимулацијата на вагусот доведува до забавување на отчукувањата на срцето. Во исто време, беше идентификувана супстанција која беше идентификувана како ацетилхолин “, посочува докторот.

Несторовиќ понатаму вели:

„Студија од 2010 година објавена во„ Psychological Science “опиша како вагусот е дел од системот што ги координира позитивните емоции, физичкото здравје и позитивните социјални врски. Опишува како позитивните емоции и добрата социјална мрежа се поврзани со доброто здравје. Оваа врска се прави преку вагус. Вагусот е нервот што ги поврзува цревата и мозокот („Имам чувство во стомакот“). Тој носи информации од внатрешните органи до мозокот (околу 80-90% од нервните влакна во него пренесуваат информации „нагоре“. Но, исто така, ја пренесува реакцијата на емоционални и психолошки стимули „надолу“. Во зависност од видот на стимулот, може да дојде до реакција и кавга “во периоди на сигурност и релаксација или„ борба или бегство “, кога ќе се појави опасна ситуација „.

Денес, знаеме дека последица на слабата вагална активност е нарушена врска помеѓу невротрансмитерот ГАБА – предизвикува смиреност и адреналин – ја зголемува агресивноста.

Но, неодамнешното истражување на тим од Холандија и САД покажа дека стимулацијата на вагус, исто така, има ефекти врз намалувањето на воспалението кај луѓето со ревматоиден артритис. Одамна е познато дека стимулацијата на вагус кај животните има добри ефекти врз сузбивањето на воспалението. Ова е првпат ефектот да се покаже кај луѓето, користејќи мал имплант, кој го стимулира вагусот со електрична струја.

Но, во април 2018 година, се појави работа која покажа дека истиот ефект може да се постигне многу полесно, со пиење сода бикарбона. Во него, беше даден на пациенти со хронично заболување на бубрезите за да ја потисне киселоста на организмот. За време на испитувањето, се покажа дека има драматично намалување на воспалението, слично на стимулација на вагус. Се покажа дека има намалување на воспалението и во бубрезите и во слезината, но и во периферната крв.

Авторите веруваат дека ефектот е посредуван со намалување на киселоста во желудникот, што доведува до стимулација на мезотелијалните клетки. Тие го активираат вагусот, и тоа доведува до сузбивање на М1 популацијата на макрофаги, со активирање на популацијата М2.

Прологот на овој механизам е фактот дека инхибиторите на протонската пумпа ги влошуваат автоимуните болести. Хормонот грелин, кој го стимулира производството на киселина, има сличен ефект како сода бикарбона. Се излачува после јадење.

Значи, земањето 2 грама сода бикарбона, еднаш дневно или неколку пати на ден, е ефикасен лек за автоимуни заболувања.

Сода бикарбона понекогаш е тешко да се толерира, а добра алтернатива е калиум бикарбонат (се наоѓа како додаток во разни видови храна, означен со Е501).

Се разбира, медитацијата и вежбите за дишење имаат сличен ефект, па затоа е најдобро да ги комбинирате.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!