Решете го овие здравствени проблеми со помош на семето од копривата

- Advertisement -

Копривата е позната по својата лековитост, а во тоа особено се истакнува нејзиното семе. Колку е растението помладо, толку неговата медицинска корист е сè поголема.

Во народната медицина семето од коприва се користи во лекување на анемија, но и кај многу други здравствени проблеми.

Копривата пронашла широка примена во народната медицина. Се користи целата билка и нејзините поединечни делови – стеблото, листовите, семето и коренот.

- Advertisement -

Копривата содржи пантотенска, кофеинска, ферулинска и п-кумаринска киселина, хистамин, ацетихолин, каротен и други каротеноиди како и витамин Ц, К и Б, фитоциниди, хлорофил, танини и протеини. Освен тоа, содржи и железо, калциум и цинк.

Семето од коприва помага при:

  • зајакнување на имунитетот
  • лекување на анемија
  • уринарни инфекции
  • регулирање на нивото на холестерол
  •  зајакнување на забите и коските
  • чистење на црниот дроб и крвта
  • ревматски тегоби и артритис
  • подобрување на работата на ендокриниот систем
  •  подигнување на либидото

Како се користи?

Семето од коприва најлесно се консумира помешано со мед. Во таа смеса можете да додадете и цеден лимон и јаткасти плодови. Освен што е вкусен, овој витамински микс ќе ви го подигне и нивото на енергија. Доволно е да консумирате една до две лажички на ден.

Семето од коприва можете да го додадете во чаша јогурт или смути, доколку не сте љубител на мед.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави