Руски народен лек- Моќна тинктура која ги пржи мастите на стомакот и ги чисти артериите од ште-тните наслаги

- Advertisement -

За ослободување од то-ксините кои се таложат во телото, за зголемување на еластичноста на кр-вните садови и нивно ослободување од плаките, се препорачува редовно чистење кое може да се спроведува на неколку начини, а овде ќе ви ја претставиме оваа многу ефикасна лековита тинктура.

Чистењето генерално се спроведува на различни начини – од одредена детокс диета, консумирање на народни средства, па се до земање на лекови, плазмафереза и ласерско чистење на кр-вта.

Важно е да се знае дека чистењето на кр-вните садови со лекови предизвикува доста контраиндикации. Нивната примена е последниот чекор, кога другите средства не помааат.
Затоа, чистењето на кр-вните садови и воопшто од вишокот масни наслаги во организмот и лошиот холестерол со природни средства, е најсигурно и нејбезбедно, но исто така бара внимателен и правилен однос и примена.

- Advertisement -

Лукот и лимонот одамна се сметаат за одлични средства за чистење на кр-вните садови, намалување на лошиот холестерол, јакнење на ѕидовите на кр-вните садови и намалување на ризикот од о пасни болести како што е атеросклерозата.

Тинктурата со лимон и лук се користи во тибетската и руската народна медицина веќе со столетија. Исто така, оваа лековита тинктура спречува формирање на канцерогени клетки, што е повеќепати потврдено со научни истражувања, како и фактот дека лукот содржи големи количини антиоксиданти поради кои тој има својства за регенерација и подмладување.

Потребни состојки: 4 главици лук со средна величина, 4 лимони со кора со средна величина, околу 3 литри дестилирана или провриена вода.

Постапка: Лукот треба да биде домашен, македонски, а не кинески, бидејќи само домашниот е лековит. Лимонот по можност треба да биде непрскан, бидејќи се користи кората. Во спротивно, неколку часа оставете го во раствор со сода бикарбона, а потоа добро истријте ја кората.

Лукот исчистете го и поделете го на чешниња. Лимоните прелијте ги со врела вода една минута, а потоа исечкајте ги, па заедно со лукот сомелете ги.
Мелената смеса ставете ја во голема стаклена тегла од 3 литри, па прелијте ја со топла превриена вода, до врвот на теглата. Затворете и оставете во фрижидер да отстои три дена.

Потоа процедете, содржината добро истискајте ја низ газа, а добиената течност чувајте ја повторно во фрижидер. Употреба: максималната доза од овој напиток е 50 мл трипати дневно.

Чистењето треба да се започне со помали дози од 1 – 2 лажици. Ако не постојат непријатности, дозата треба постепено да се зголемува до неопходната. Терапијата трае 40 дена.

Оваа тинктура се користи во тибетската и руската народна медицина стотици години.
Затоа Русите го оставаат земањето на лекови како последна опција за решавање на болест и прво се свртуваат кон природата.

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!