РУС ПРЕДУПРЕДУВА: Моќта на Цвеклото е позната одамна, но во ОВИЕ КОМБИНАЦИИ станува ШТЕТНО

- Advertisement -

Цвеклото е исклучително богато со витамини и минерали и се смета за многу корисно за здравјето.Цвеклото од минерали што го содржи скоро целиот калциум, натриум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, флуор, манган, бакар, јод, сулфур, литиум, стронциум, бромо, … исто така е богато со витамини и се најмногу витамин Б1 , Б2, Ц, како и исклучително редок витамин во растителната храна, Б12. Добар е за работата на црниот дроб, го забрзува метаболизмот, затоа се препорачува за оние кои сакаат да ослабат, а има само 40 калории во 100 грама.

Благодарение на антиоксидансите, редовното консумирање свежа цвекло ги отстранува токсините од телото, а исто така го намалува холестеролот . Покрај тоа, овој зеленчук помага да се нормализира менструалниот циклус, да се зајакнат коските и зглобовите, да се подобри активноста на кардиоваскуларниот систем, да се обноват клетките на црниот дроб, да се подобри видот … Сепак, рускиот лекар Михаил Кутушов предупредува дека цвеклото може да биде штетно во некои случаи.

“Поради големата количина на хлор во составот, прекумерната потрошувачка на цвекло може да предизвика иритација на мукозните мембрани, пецкање и болки во грлото. Ако чувството на печење не исчезне долго време, тоа значи дека се појавила алергиска реакција. може да се зголемат, дури и да се појави треска “, рече тој и посочи во која комбинација е особено штетно.

- Advertisement -

“Подобро е да се воздржите од сечија омилена салата: цвекло со лук и мајонез. Нема да зборувам за штетноста на сосот овде, многу е напишано за тоа, но комбинацијата на цвекло и лук е доста опасна, бидејќи значително го зголемува оптоварувањето на срцето “, вели докторот. Кутушов.
Тој посочи дека луѓето кои страдаат од сериозни болести на гастроинтестиналниот тракт, откажување на бубрезите и камења во бубрезите, како и оние кои се склони кон дијареа, треба да бидат внимателни со внесувањето на цвекло. Исто така, цвеклото треба умерено да го консумираат луѓе со низок крвен притисок бидејќи влијае на намалување на крвниот притисок.

Здравје цвекло: сурово или варено?

За време на термичка обработка, повеќето овошја и зеленчуци губат витамини и корисни својства, а цвеклото не е исклучок: за време на процесот на готвење, количината на витамин Ц, како и Б5 и Б9, се намалува на речиси нула. Свежото цвекло има помалку калории и малку помалку едноставни јаглехидрати, така што оние кои се грижат за линијата, подобро е да ја изберат оваа опција.

Последни објави

Утре е тежок празник „Свети Тома седи дома“ – никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!