САКАТЕ ДА ЈАДЕТЕ ГРАВ НО ВЕ ДУЕ? Додадете ја оваа состојка кон крајот на готвењето и заборавете на овој проблем!

- Advertisement -

САКАТЕ ДА ЈАДЕТЕ ГРАВ НО ВЕ ДУЕ? Додадете ја оваа состојка кон крајот на готвењето и заборавете на овој проблем!Гравот е хранливо и вкусно, но и евтино јадење кое лесно се подготвува, без разлика на сортата. Низ светот може да се најдат многу регионални чорби од грав познати како супа од грав, кои вклучуваат бавно готвење грав со мешавина од зеленчук и месо во зависност од регионот.

Гравот спаѓа во групата на здрава храна, богат е со аминокиселини, протеини, витамин Б комплекс, диетални влакна, одличен извор е на протеини и содржи витамини како фолати и железо. Исто така, содржи малку масти и малку калории, што го прави главна состојка во медитеранската исхрана.

Сепак, многу луѓе избегнуваат да го јадат поради надуеност, особено во попладневните и вечерните часови кога може да предизвика стомачни проблеми и ослободување на непријатни гасови.

- Advertisement -

Оваа мешунка може да ја јадете без страв од надуеност, ако претходната вечер ја натопите во вода, а потоа измијте ја следниот ден. Надуеноста е последица на неможноста на телото да вари сложени хемиски супстанци.

Процесот на натопување на гравот резултира со растворање на овие материи во водата, а кога првата вода ќе се фрли и гравот почнува да се готви, процентот на овие сложени материи е многу помал. Токму тоа создава надуеност во телото и го зголемува нејзиниот интензитет.

Има уште еден трик и е многу поедноставен. Се што треба да направите е да додадете една лажица сушено нане или неколку листови нане во тенџерето во кое се варат гравот 20 минути пред крај. Не треба да се грижите, оваа билка нема да го промени вкусот на гравот, пренесува The Matter of Taste.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави